Strona główna Lifestyle Moda Legenda szwajcarskich zegarków. Niezawodne mechanizmy Swiss Made

Legenda szwajcarskich zegarków. Niezawodne mechanizmy Swiss Made

426
0
Szwajcarski zegarek
Swiss Made to znak jakości, który jest dla Szwajcarów powodem do narodowej dumy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Swiss Made to znak jakości, który jest dla Szwajcarów powodem do narodowej dumy. Przynosi prestiż posiadaczom luksusowych zegarów wytwarzanych u podnóża Alp. Czym wyróżniają się szwajcarskie mechanizmy? Dlaczego stały się znane i cenione na całym świecie? Odkrywamy ich sekrety.

Szwajcaria – ojczyzna luksusowych czasomierzy

Zegarki mechaniczne nie zostały odkryte w Szwajcarii. Wynalazek ten – jak wiele innych – pochodzi z Chin, a w wersji przenośnej oficjalnie zaprezentowany został przez Niemców. Mimo to właśnie małe europejskie państwo graniczące z Alpami, które powstało znacznie później niż pierwszy czasomierz ze sprężyną i wahadłem, zostało uznane za stolicę zegarmistrzostwa.

By dotrzeć do źródeł tego stanu rzeczy, trzeba cofnąć się w czasie o kilka wieków. W XVI stuleciu Szwajcaria była ostoją prześladowanych uchodźców religijnych (głównie hugenotów) z Niemiec i Francji. Republiką Genewską rządził wówczas sam Jan Kalwin. To przybysze z zagranicy przywieźli do kraju tajemnice związane z wytwarzaniem skomplikowanych mechanizmów. Osiedlali się głównie w okolicach Jeziora Genewskiego (kantonach Jura i Neuchâtel), gdzie wkrótce miała powstać legendarna Dolina Zegarów. Protestanci ze względu na prawidła wiary nie mogli nosić biżuterii, dlatego całe swe zainteresowanie skupiali na zegarkach – nie tylko efektownych, ale również, a może przede wszystkim, praktycznych.

Za kolebkę zegarmistrzostwa szwajcarskiego uchodzi Le Locle, gdzie swoją siedzibę ma m.in. Montblanc. Miasteczko to wraz z sąsiednim La Chaux-de-Fonds – ze względu na zasługi dla branży – zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak prawdą jest, że nie tylko tam, ale niemal w każdej miejscowości doliny mieści się lub mieściła przed laty ceniona manufaktura zegarków. W St-Imier narodziła się marka TAG Heuer, a w pobliskim Sonvilier – Chopard.

Szwajcarski udział w produkcji zegarków przekracza dziś 50%.

Co mają w sobie szwajcarskie zegarki?

Szwajcarskie zegarki gwarantują bezawaryjne działanie przez wiele długich lat. Poszczególne elementy ich mechanizmów mają wielkość mierzoną z dokładnością co do setnej części milimetra. Są więc do siebie idealnie dopasowane. Składane ręcznie, według najstarszych prawideł sztuki zegarmistrzowskiej, pozostawiają daleko w tyle zegarki kwarcowe (wyposażone w rezonator), które zalały całą Europę w latach 70. XX wieku, gdy wprowadzili je na rynek Chińczycy. Najcenniejsze szwajcarskie zegarki mogą wymagać nawet 2000 godzin pracy zegarmistrza.

Szwajcaria to ostoja tradycji i jakości w fachu, który przynosi jej każdego roku milionowe dochody, a co najważniejsze – niedościgniony prestiż. Wzbogaciła się na eksporcie swojego największego narodowego dobra. Dziś więc zegarki z niezawodnymi mechanizmami można kupić w luksusowych butikach rozsianych po całym świecie. W Polsce takim miejscem jest Noble Place, gdzie znajdują się najlepsze modele kilku różnych szwajcarskich marek – zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej.


Materiał partnera zewnętrznego