Strona główna Lifestyle Moda Kurtki Ramoneski – poznaj ich niesamowitą historię

Kurtki Ramoneski – poznaj ich niesamowitą historię

162
0
Dziś ramoneski można spotkać we wszystkich kolorach, z wieloma dowolnymi dodatkami, kiedyś były zaś kojarzone z określonymi subkulturami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kurtkę zwaną ramoneską w swojej szafie posiada niejedna kobieta i tak samo nie jeden mężczyzna. Pokochaliśmy je za wygodę i uniwersalność. Jednak nie każdy wie skąd wzięło się to popularne od wielu dekad okrycie.

Wojskowe i motocyklowe początki

Okazuje się, że pierwowzorem ramoneski jest strój pilotów z okresu II Wojny Światowej. To oni rozpowszechnili modę na krótkie kurtki wykonane z naturalnej skóry. Było to bardzo wygodne, praktyczne, a za razem stylowe okrycie, które podpatrzyli motocykliści. Dedykowany model o nazwie Perfecto stworzył dla tej grupy Irving Schatt. Tak też od roku 1928 kurtka zaczęła na stałe zagościła wśród miłośników jazdy na dwóch kółkach. Motocykliści nie mogli pochwalić się dobrą opinią wśród społeczeństwa. Spodobali się natomiast reżyserowi Leslo Benedekowi, który postanowił stworzyć film oparty na historii dwóch gangów motocyklowych. To właśnie w filmie „Dziki” Marlon Brandon nie rozstawał się z kurtką Perfecto. Film okazał się hitem, a kurtka zyskała status kultowej. Fanami tego okrycia okazali się również John Travolta i Mel Gibson. Pierwszy nie rozstawał się z nią na planie słynnego musicalu „Grease”, natomiast Gibson występował w niej w jakże znanym „Mad Maxie”. Do tej ekipy dołączył także Johny Depp występujący w „Cry-Baby”gdzie jego bohater Beksa cały czas występował w słynnej kurtce motocyklistów.

Muzycy i Ramoneska

Nie tylko film, ale także scena muzyczna pokochała model Perfecto. Zaczęli w nim występować muzycy popularnych w tamtych czasach zespołów The Clash, Sex Pistols, a także The Ramones. To właśnie od nazwy tego ostatniego zespołu model Perfecto wziął nazwę Ramoneska.

Wizerunek i cechy charakterystyczne

Do tego momentu ramoneska była kojarzona z buntownikami i fanami rockowej muzyki. Dopiero w latach 80-tych pojawiła się na wybiegach modowych w całkowicie innej odsłonie. Zaczęto ją ubierać do sukienek, strojów wizytowych, a także do luźnych stylizacji codziennych. Dziś ramoneski można spotkać we wszystkich kolorach, z wieloma dowolnymi dodatkami. Zobacz tutaj przykładowe modele. Jednak niektóre elementy pozostały niezmienne. Mowa tu o klapach z ćwiekami, zamek błyskawiczny charakterystycznie przesunięty w bok oraz pas służący do ściągania pół. Niezależnie od tego jaki styl modowy prezentujemy swoim ubiorem to z pewnością uda nam się dobrać odpowiednią dla siebie ramoneskę. W dzisiejszych sklepach wybór jest naprawdę ogromny. Jednak najlepiej swoją przygodę z tym elementem garderoby rozpocząć od klasycznego czarnego modelu z niewielką ilością dodatków. Będzie on wtedy najbardziej uniwersalny.


Materiał partnera zewnętrznego