Jak dobrać sweter do koszuli, aby całość prezentowała się elegancko i modnie? Na co zwrócić uwagę i o czym nie można zapomnieć, zakładając do koszuli sweter zamiast marynarki? Oto kilka podpowiedzi.

Sweter zamiast marynarki?

Elegancka koszula od lat kojarzy się z dopasowaną marynarką. Choć stylizacje i trendy zmieniały się na przełomie lat, połączenie to wydawało się nierozerwalne. Tym bardziej, że na rynku dostępny jest szeroki wybór nieformalnych marynarek. Okazuje się jednak, że bardzo interesującą alternatywą dla marynarki są swetry. Zwłaszcza, że zależnie od twoich preferencji, możesz wybrać wariant bardzo elegancki lub casualowy.

Najczęściej spotykane rodzaje swetrów, które komponują się z koszulami to:

  • sweter z dekoltem okrągłym U-neck – to wariant zdecydowanie najpopularniejszy, często uważany za najwygodniejszy. Umiarkowany dekolt sprawia, że w chłodniejsze dni sweter lepiej zachowuje ciepło,
  • sweter z dekoltem V-neck – tutaj dekolt jest głębiej i ostrzej wycięty, w charakterystyczny, trójkątny kształt. Tak dopasowany kształt pozwala wyeksponować krawat i koszulę,
  • sweter z kołnierzem typu golf – w ostatnich latach stał się bardzo trendy, a do tego jest bardzo ciepły i świetnie osłania szyję. Minusem jest fakt, że całkowicie zasłania koszulę,
  • sweter z krótkim rękawem – sprawdza się wyłącznie jako pojedyncza warstwa odzieży w słoneczne dni, czasem można go połączyć z marynarką,
  • kardigan – to sweter zapinany, nie trzeba go zatem zakładać przez głowę, a do tego gwarantuje dużą swobodę ruchu.

Sweter i koszula – jak je nosić?

Koszulę z powodzeniem można (i warto!) łączyć ze swetrem. W ten sposób stworzysz wyjątkową stylizację – szczególnie na nieco mniej oficjalne spotkanie. Niemal każdy z wyżej wymienionych typów swetrów możesz łączyć z koszulami, ale zdecydowanie najlepiej na tym tle wypada dekolt V-neck. Jest on głębszy i znakomicie odsłania górną część koszuli, a do tego możliwe są bardzo różnorodne połączenia kolorystyczne. Koszule męskie z długim rękawem sprawdzają się równie dobrze, jak i ich krótkie odpowiedniki. Sweter męski granatowy jest najbardziej uniwersalny, ale w wielu przypadkach znakomicie prezentują się też barwy bardziej wyraziste.

Sweter jest ubiorem polecanym osobom, które unikają marynarek z uwagi na ich bardzo elegancki wygląd. Sweter sam w sobie również jest odzieżą schludną, lecz odrobinę bardziej swobodną, a przez to bardziej uniwersalną pod względem zastosowań. Jeśli wybierasz się na mniej uroczyste wydarzenie, wybierz gruby sweter, który nie będzie krępował ruchu i doskonale skomponuje się ze spodniami jeansowymi lub sztruksowymi.

Cieńsze swetry bardziej pasują do formalnych sytuacji. Aby nadać kompozycji lekkości, koszulę i sweter można połączyć z chinosami w umiarkowanych kolorach oraz klasycznymi półbutami. Jeżeli natomiast wolisz stylizacje bardziej eleganckie, do koszuli i swetra V-neck załóż krawat. Nie zapominaj przy tym, że o właściwym noszeniu swetra razem z koszulą często decydują detale. Jedną z zupełnie podstawowych zasad jest to, iż kołnierzyk koszuli powinien chować się pod sweter. Dzięki temu całość wygląda o wiele modniej i jednocześnie bardzo elegancko. Ponadto dopilnuj, aby mankiety koszuli wystawały przed rękawy swetra – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku marynarki.

Sweter to znakomita, uniwersalna alternatywa dla marynarki. Stosując się do kilku prostych zasad, bez trudu dodasz do swojej garderoby odrobinę nowości i dobierzesz znakomitą stylizację na niemal każdą okazję.


Materiał partnera