Biżuteria to ważny dodatek do stylizacji dla każdej kobiety. Sprawia, że czujemy się pewne siebie w różnych sytuacjach. Jednak wiele ozdób jest delikatnych, dlatego trzeba sprawić, by nie utraciły naturalnego blasku. Wyjaśniamy, czym czyścić srebro.

Jak zadbać o srebrną biżuterię?

Biżuteria srebrna – podstawowe informacje. Przede wszystkim zdejmuj każdą biżuterię, by wykonywać obowiązki domowe jak sprzątanie czy zmywanie. Żadna biżuteria nie lubi kontaktu z silnymi detergentami. To najprostszy sposób, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych, zarysowania czy zerwania. Sięgaj też po kremy i balsamy oraz perfumy przed nałożeniem bransoletek, naszyjników czy łańcuszków, w innym przypadku ozdoby będą narażone na ciemnienie. Twoje ulubione ozdoby nie przepadają też za długimi kąpielami. Należy zdejmować biżuterię na czas kąpieli oraz intensywnego wysiłku sportowego.

Biżuteria srebrna – przechowywanie. Kolejną ważną kwestią jest przechowywanie biżuterii – najlepiej trzymaj ją osobno. Ważne, by biżuteria nie ocierała się o siebie ani nie plątała. Dobrym pomysłem będą woreczki strunowe na poszczególne ozdoby. Można też przechowywać ją w szczelnych szkatułkach lub papierowych pudełkach. Trzeba też unikać pozostawiania jej w wilgotnych miejscach. Nie należy trzymać biżuterii ani w łazience, ani na parapecie w pokoju, bo będzie się szybko utleniała.

Biżuteria srebrna – profesjonalne czyszczenie. Jest wiele sposobów domowych na czyszczenie biżuterii. Mogą one jednak przyczynić się do powstania uszkodzeń, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Dobrym wyborem są chusteczki do czyszczenia złota i srebra. Wartościowe ozdoby – jak m.in. obrączki – warto oddać na profesjonalne czyszczenie u jubilera.

Biżuteria srebrna z czasem czernieje, ale można temu zaradzić. Srebro próby 925 ulega procesowi oksydacji, czyli matowieje i traci blask. Poza tym wilgoć niekorzystnie wpływa na srebro i powoduje jego żółknięcie.

Biżuteria srebrna – pielęgnacja domowymi sposobami. Poza profesjonalnymi metodami możesz wypróbować sposoby domowe, które pozwolą zachować piękno biżuterii. Dawniej srebrną zastawę skrupulatnie czyszczono z wszelkim zabrudzeń, a następnie polerowano solą.

Staraj się usuwać zanieczyszczenia tuż po ich powstaniu. Wśród znanych sposobów jest czyszczenie biżuterii sodą oczyszczoną lub pastą do zębów. Obie te metody pomogą przywrócić ozdobom blask. Czyść je delikatnie, nie wkładaj w to wiele siły, by nie zarysować biżuterii. Innym domowym sposobem jest czyszczenie srebra colą. Część osób uważa, że jest to faktycznie bardzo szybka i niezawodna metoda.