Sznurowanie butów to jedna z pierwszych czynności, której uczy się dziecko, aby stać się jeszcze bardziej samodzielnym. Pierwsze próby zazwyczaj są nieudane, a finalnie udaje się uzyskać bardzo prosty rodzaj wiązania. Jednak, z biegiem lat warto nauczyć się i stosować na co dzień różnorodne sposoby wiązania butów. Dodatkowo, wykorzystując do tego kolorowe sznurowadła, można uzyskać oryginalny efekt i sprawić, że sznurówki będą ciekawą ozdobą całej stylizacji. Zwłaszcza że noszenie sportowego obuwia jest obecnie niezwykle modne i stanowi element wielu stylizacji o różnym stopniu formalności.

Sznurowadła – praktyczna ozdoba

Nowe buty zawsze posiadają sznurowadła zawiązane w konkretny sposób. Nie oznacza to jednak, że koniecznie trzeba trzymać się wyłącznie tej jednej metody wiązania butów. Warto kupić kolorowe sznurówki, które mogą kontrastować z obuwiem, i zawiązać je w zupełnie inny sposób. Dzięki temu, klasyczne, eleganckie oxfordy zmienią się w buty, które będą świetnie pasować do bardziej streetowych stylizacji. W ten sposób można zmieniać charakter każdego obuwia. Warto poznać co najmniej kilka sposobów sznurowania butów i choć niektóre metody wymagają praktyki, to warto się ich nauczyć.

Tradycyjnie

Klasyczny sposób wiązania butów to przede wszystkim sznurowanie na krzyż. Tę metodę można stosować na dwa sposoby – sznurując drobniej i szerzej. W pierwszym przypadku, po przełożeniu sznurowadła przez dwie dziurki umiejscowione naprzeciwko siebie, które znajdują się najbliżej czubka buta, należy każdą końcówkę przekładać krzyżowo – z lewej strony na prawą, przez każdą kolejną dziurkę. I tak aż do ostatniego otworu. Druga metoda jest niemal taka sama, jak sznurowanie na krzyż drobno, ale z jedną małą różnicą. W trakcie przekładania sznurowadła na krzyż przez kolejne dziurki, należy omijać co drugi otwór. W efekcie, powstanie o połowę mniej krzyżowych punktów styku sznurówki, a całość będzie wyglądała lżej. To także nieco szybszy sposób od sznurowania na krzyż przez każdą kolejną dziurkę.

Szybko, ale efektownie

Na ulicach miast, częstym widokiem są buty zasznurowane w bardzo charakterystyczny sposób – w formie poziomych linii bez wiązania na końcu. Jest to metoda, która lepiej pasuje do butów typu skate, niż do klasycznych trampek. Aby osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy przeplatać sznurowadło poziomo przez dziurki, w taki sposób, aby nie powstały żadne punkty styku, przypominające sznurowanie na krzyż. Wiążąc buty w ten sposób, należy pamiętać, aby sznurówki przeplatać ze sobą od spodu.

Niezwykle oryginalnie wyglądają też buty, których sznurowadła są zawiązane w formie drabinki, kratki albo na skos. Więcej sposobów wiązania obuwia prezentuje infografika dołączona do niniejszego artykułu oraz artykuł z instrukcją obsługi: https://www.butyraj.pl/7-niebanalnych-sposobow-wiazania-sznurowek-blog-pol-1516273377.html . Być może staną się inspiracją do kreatywnego sznurowania butów.


Artykuł sponsorowany