Modny i stylowy wygląd to domena wielu mężczyzn, którzy mają świadomość tego, jak ważną rolę odgrywa nienaganny wizerunek. Formalny garnitur skrojony na miarę czy strój casualowy, który wpisuje się w najgorętsze trendy, a także odpowiednio dobrane dodatki sprawiają, że mężczyzna nabiera jeszcze więcej pewności siebie i jest gotów sprostać codziennym wyzwaniom. Jednak umiejętność komponowania stylizacji nie jest wrodzoną cechą, dlatego dobrze jest się jej nauczyć.

Wśród najczęstszych błędów popełnianych podczas dobierania ubrań jest niewłaściwy wybór dodatków. Warto zwrócić szczególną uwagę na klasyczne akcesoria, które od lat kojarzone są z modnym i stylowym mężczyzną. Szelki zdecydowanie królują w tej kategorii. Ale jak je właściwie nosić? Istnieje kilka złotych zasad, które pomogą wybrać i w odpowiedni sposób zakładać szelki męskie.

1. Elastyczność szelek

To jedna z najważniejszych cech, na którą należy zwrócić uwagę, ponieważ świadczy o stopniu formalności  szelek. Te, które są w całości elastyczne, są też najtańsze, ale dzięki temu bardzo popularne i niezwykle wygodne. Z powodzeniem można je nosić na co dzień, do strojów casualowych, a nawet modnych zestawów streetwearowych. Ich przeciwieństwem są szelki męskie wykonane z nierozciągliwego materiału ze skórzanym wykończeniem. Dobrane kolorystycznie do innych skórzanych elementów stroju będą dopełnieniem każdej eleganckiej stylizacji.

2. Krój szelek

Istnieją dwa typy kroju szelek męskich.:

  • w kształcie litery Y – szelki z pojedynczym paskiem z tyłu,
  • w kształcie litery X – szelki z podwójnym paskiem z tyłu.

    Nie istnieje jedna zasada, która określa stopień formalności obu rodzajów. W związku z tym przyjmuje się, że zarówno szelki męskie o kroju typu Y, jak i X można nosić do różnych strojów.

3. Sposób zapięcia szelek

Podobnie jak elastyczność, a więc materiał, z którego szelki męskie są wykonane, również sposób ich zapięcia ma istotne znaczenie w kwestii stopnia elegancji. Do codziennych zestawów ubrań można wybierać szelki zapinane na klipsy, nazywane również żabkami. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku chinosów, jak i klasycznych jeansów w połączeniu z casualowymi koszulami, a nawet t-shirtami. Natomiast eleganckie stroje wymagają noszenia szelek, które są zapinane na guziki.

4. Szelki do koszuli

Wybierając szelki do koszuli należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolorystykę. W przypadku strojów casualowych można pozwolić sobie na więcej szaleństwa. Tego rodzaju dodatki, które są ozdobione niebanalnymi wzorami, np. geometrycznymi, kratą, kropkami czy obrazkami w stylu vintage, będą świetnym dodatkiem do codziennych ubrań. Hitem są też kolorowe szelki, w kontrastowych barwach, np. czerwone. Natomiast do eleganckich strojów o dużym stopniu formalności koniecznością są jednokolorowe szelki, w stonowanych barwach, np. czarne, szare albo grafitowe, w dodatku najlepiej ze skórzanym wykończeniem. Ich szeroki wybór można znaleźć tutaj: https://www.lancerto.com/akcesoria/szelki.html.

Warto zapamiętać ogólną zasadę, która mówi, że męskie szelki powinny wprowadzać kontrast w ubiorze, dlatego do jasnej koszuli dobrze jest założyć ciemniejsze szelki i odwrotnie.

5. Szelki do spodni

Wybór szelek do spodni to kolejne niełatwe zadanie. Najważniejsze to zapamiętać, że eleganckie spodnie do szelek nie mogą mieć szlufek. Zamiast nich, w pasie powinny być doszyte guziki, do których przypina się szelki. Idealna sytuacja to taka, w której z przodu guziki są wszyte od wewnętrznej strony spodni, natomiast z tyłu – od zewnętrznej. Dzięki temu nie wbijają się boleśnie w plecy np. podczas długiej jazdy samochodem czy siedzenia na krześle. Natomiast w przypadku casualowych stylizacji spodnie mogą mieć klasyczne szlufki.

Bez względu na stopień formalności stylizacji, nosząc szelki do spodni nie można jednocześnie zakładać paska. Taki zestaw to ogromne modowe faux pas.


Artykuł sponsorowany