Moda hippisowska rozpowszechniła się pod koniec lat 60. To właśnie wtedy ”dzieci kwiaty” zaczęły sprzeciwiać się noszeniu ubrań, które niczym się nie wyróżniały. Moda masowa była dla hippisów jak sztywne mundurki ograniczające wolność, a także czymś, co niszczy kreatywność i odbiera indywidualność. Wiele elementów ich wizerunku znalazło odzwierciedlenie w późniejszych modowych trendach – do dziś inspirują one projektantów na całym świecie.

Styl, który wciąż fascynuje

Hippisowskie stroje, biżuteria i obuwie robią wrażenie na osobach o artystycznych duszach, szukających swojego własnego, niepowtarzalnego stylu. Kto lubi ubrania zwracające uwagę bogatą kolorystyką, preferuje naturalne tkaniny, uwielbia wzory w kwiaty i etno desenie, ten na pewno nie przejdzie obojętnie obok kreacji utrzymanych w hippisowskiej konwencji. Ważną częścią ubioru dzieci kwiatów były też buty – lekkie skórzane sandały lub espadryle to idealne obuwie dla fanów stylu hippie. To, co było charakterystyczne dla wizerunku hippisa to również naszyjniki, bransoletki i kolczyki, do których wykonania nie służyło złoto i drogie kamienie, lecz barwne koraliki, plecionki z muliny i rzemieni, pióra oraz muszle. Nie da się zaprzeczyć, że takie ozdoby wciąż są popularne. W sklepach nie brakuje projektów inspirowanych dodatkami, których nie powstydziłaby się rasowa hipiska.

kobieta w stylu hippie łapiąca stopa na ulicy
Hippiski z wielką przyjemnością ubierały się w zwiewne sukienki ozdabiane kwiatowymi lub geometrycznymi wzorami | fot.: stock.adobe.com

Elementy mody hippisowskiej są na topie

Bardzo na czasie są wspomniane już espadryle, czyli buty z płótna lub bawełny z podeszwą obszytą jutą. To bez wątpienia wakacyjny must have. Jeśli mowa o obuwiu, to popularne są buty kowbojki z frędzlami – można je nosić do sukienki także w czasie wakacji. Prawdziwym hitem są bez wątpienia sukienki przypominające te, które nosiły w latach 60. i 70. przedstawicielki pacyfistycznego ruchu młodzieżowego. Hippiski z wielką przyjemnością ubierały się w zwiewne sukienki ozdabiane kwiatowymi wzorami. Wystarczy rozejrzeć się na ulicy lub sprawdzić ofertę sklepu odzieżowego z casualowymi ubraniami dla kobiet, by przekonać się, że właśnie takie projekty są obecnie niezwykle istotną częścią mody. Na czasie są także sukienki, tuniki i długie spódnice z wzorami w klimacie etno. Mężczyźni również mogą dostrzec, że w kolekcjach im dedykowanych pojawiają się kwiatowe motywy. Męskie koszule z roślinnymi printami to propozycja na czasie.

młodzi ludzie ubrani w stylu hippie
Męskie koszule z roślinnymi printami to propozycja na czasie | fot.: stock.adobe.com

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że do łask wróciły dzwony. Te specyficzne spodnie nie powracają często na wybiegi –  przeciwieństwie do sukienek w kwiaty. Jednak gdy się już pojawią, mogą sporo namieszać w modzie. Współczesne trendy zachęcają też do tego, by nosić kamizelki ze sztucznego futerka i łączyć je ze zwiewnymi, cienkimi koszulami lub tiulowymi sukienkami. Na pewno warto też pomyśleć o założeniu czegoś z ażurowego materiału, który święcił tryumfy w latach 70 i o zaopatrzeniu się w białą sznurowaną bluzkę. Pamiętać należy również o dodatkach. Torebka – worek z frędzlami, okrągłe kolorowe okulary przeciwsłoneczne, barwne opaski i kolczyki z piórami to ważne elementy stroju współczesnej hippiski.

AWI