“Timberlander” to określenie “człowieka z lasu”. Powstała w 1952 roku marka Timberland zasłynęła produkcją nieprzemakalnego, outdoorowego obuwia. Szewc Nathan Swartz chciał stworzyć produkt niezwykle trwały, wygodny, odpowiedni dla osób pracujących w trudnych warunkach. Następne lata to ekspansja marki na kolejne produkty, aż w 1996 roku Timberland zaproponował swoim klientom pierwsze zegarki. Zegarki Timberland to nie tylko charakterystyczna dla tej marki outdoorowa stylistyka, ale również filozofia podkreślająca znaczenie takich wartości jak ekologia, przyroda i życie w zgodzie z naturą. Czym właściwie jest społeczna odpowiedzialność marki i jak przejawia się ona w działaniach Timberland?

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

Społeczna odpowiedzialność biznesu, w skrócie CSR, to powstała w XIX-wieku idea, której założeniem jest, że firma powinna odejść od postrzegania wszystkiego jedynie w kategorii zysku. Dzisiaj działania z zakresu CSR obejmują przede wszystkim kwestie związane z ochroną środowiska, regulacją praw pracowniczych, edukacją oraz wspieraniem lokalnych środowisk. Firmy zwracają uwagę na to, czy racjonalnie wykorzystują zasoby naturalne, korzystają z odnawialnych źródeł energii, minimalizują ilość wytwarzanych odpadów, oraz czy przestrzegają praw człowieka i praw pracowniczych i edukują swoich pracowników na temat powyższych zagadnień.

Ochrona środowiska czy zapewnianie pracownikom godziwych warunków pracy to nie kolejne “wydatki”, jakie musi ponieść firma w XIX wieku, ale forma inwestycji – przede wszystkim z wizerunek przedsiębiorstwa, bowiem dzisiejszy klient coraz rzadziej kieruje się podczas zakupów jedynie kwestią ceny, ale zwraca również uwagę na etykę, wyróżniającą producenta.

100% eko zegarki Timberland

Zegarek Timberland w akcji
Zegarki Timberland trafią przede wszystkim w gusta osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego można powiedzieć, że zegarki Timberland są eko, a sama firma stosuje się do zasad CSR? Na stronie marki możemy zapoznać się z ambitnymi planami, które Timberland chce zrealizować do 2020 roku. Są tam między innymi: oparcie produkcji minimum w 50% na energii odnawialnej, zasadzenie 10 milionów drzew, produkcja oparta w całości na idei “zero waste” czy wykorzystanie w każdym produkcie elementów pochodzących z recyklingu. Oczywiście to nie wszystko. Jednocześnie oprócz planów Timberland dostarcza dane pokazujące postęp wdrażania każdego z pomysłów i obecny stan rzeczy. Dzięki temu każdy konsument może zapoznać się z realnym stanem działań.

Zegarki Timberland – dla kogo?

Zegarki Timberland trafią przede wszystkim w gusta osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz – i nie mam tu na myśli jedynie drwali. To produkty słynące ze swojej wytrzymałości, na którą wpływa zarówno wybór odpowiednich materiałów, jak i mechanika ich łączenia. Dodatkowo Timberland znany jest ze swoich działań ekologicznych związanych ze zmniejszaniem ilości produkowanych przez firmę odpadków, wykorzystywaniem materiałów pochodzących z recyklingu czy wspieraniem lokalnych społeczności i działaniem na rzecz ochrony środowiska. Dlatego klienci Timberland doceniają nie tylko design, ale i politykę firmy. To osoby podzielające idee marki – tłumaczy specjalista z Fabryki Zegarków.

Jeśli więc jesteśmy ludźmi, którym los planety nie jest obojętny i szanujemy firmy, które nie są nastawione jedynie na zysk – doskonale!. Marka Timberland pragnie zrobić coś dobrego dla wszystkich; warto wziąć pod uwagę stosunek tego producenta do takich kwestii jak społeczna odpowiedzialność biznesu, kiedy następnym razem będziemy wybierać zegarek.


Materiał partnera zewnętrznego