Modny, indywidualny styl nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Chcąc odświeżyć garderobę, możesz zdecydować się na własnoręcznie przeróbki, które dodadzą ubraniom osobistego charakteru i nie obciążą kieszeni. Jedyne czego potrzebujesz, to kilka dodatków i akcesoriów, ubrania, które odrobinę się znudziły, czas i szczypta kreatywności. Dzięki poniższym technikom sprawisz, że zwykłe swetry, dżinsy czy sukienki staną się szałową kreacją, która podkreśli styl noszącej je osoby.

Małe ozdoby – wielki efekt

Dobrą metodą na odświeżenie dowolnego ubrania jest udekorowanie go małym, lecz kontrastującym akcentem. Najprościej jest wykorzystać drobne elementy, które stosuje się do wykonywania biżuterii, czyli półfabrykaty jubilerskie. Do ozdobienia odzieży możesz użyć:

  • koralików w różnych kolorach,
  • błyszczących kryształków,
  • metalowych kulek,
  • a nawet eleganckich zawieszek.

Każdy z nich wystarczy przyszyć w wybranym miejscu – pojedynczo lub tworząc własną kompozycję. Subtelne dekoracje nie tylko ożywią ubranie, ale również pomogą zamaskować drobne uszkodzenia, takie jak dziurki czy plamki.

Farbowanie ubrań – zupełnie nowe stroje

Zmiana koloru bluzki lub spodni może wydawać się trudna, ale dzięki dobremu przygotowaniu nie powinna sprawiać kłopotu. Ważne jest, by dobrać rodzaj tkaniny oraz technikę do zastosowanego barwnika, według wskazań producenta. Istnieją barwniki, których użyjesz w pralce oraz przeznaczone do „gotowania” odzieży. Zaletą tej drugiej metody jest lepsza kontrolna nad farbowanym ubraniem, wadą – konieczność przeznaczenia do tego celu dużego garnka.

Malowanie ubrań – zabaw się w artystę

Aby odświeżyć garderobę, spróbuj podkreślić indywidualny charakter ubrania, malując na nim swój ulubiony wzór. Nie musisz być artystą – własnoręczne wykonanie sprawi, że niezależnie od efektu szybko polubisz „nową” koszulkę czy bluzę. Pomalować możesz także te elementy odzieży, na których zostały trudne, niespieralne plamy – to doskonały sposób na dalsze ich używanie. Wybierz farby, które są przeznaczone do malowania na tkaninach, a po skończeniu pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć dzieło, według przepisu na opakowaniu farby.

Haft – coś dla pasjonatów

Ostatnia z technik wymaga trochę większej wprawy, jednak uzyskane efekty warte są włożonej w nią pracy. Wyszywanie wzorów na ubraniach dodaje im stylu. Tak ozdobione koszula, sukienka lub dżinsy będą wyglądać efektownie i drogo. Do haftowania wybierz rzeczy z materiałów, które nie są zbyt elastyczne – zapewni to trwałość dekoracji. Aby wykonać taką ozdobę, potrzebujesz tamborka, na którym naciągniesz tkaninę, igły z dużym oczkiem oraz kolorowej muliny lub kordonka.

Materiał partnera