Wielu z nas zostaje na tegoroczne święta Bożego Narodzenia w domu, a tym samym staje przed wyzwaniem przygotowania potraw na wigilię, pierwszy czy drugi dzień świąt. Wbrew pozorom przygotowanie świątecznych dań nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych ani spędzenia w kuchni całego dnia. Podpowiadamy, jakie łatwe potrawy można przygotować na święta.

Świąteczna zupa

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć świątecznej zupy. Jej przygotowanie może zająć dosłownie kilka minut. Jeżeli chcemy przygotować barszcz, możemy skorzystać z gotowego zakwasu. Natomiast w przypadku zupy rybnej wystarczy obrać warzywa (marchewkę, pietruszkę, porę i seler) oraz gotować je razem z rybą. Zupa rybna w swojej postaci przypomina rosół, który jednak jest przyrządzany na bazie ryby, a nie mięsa. Jeżeli zaś na naszym stole ma zagościć zupa grzybowa, możemy skorzystać z mrożonych bądź suszonych grzybów do jej przyrządzenia.

Danie główne

Świąteczny stół obfituje w różnego rodzaju mięsa, a także dania bezmięsne (głównie na wigilię). W przypadku dań mięsnych warto zdecydować się na takie, które możemy szybko przygotować, na przykład kurczaka czy indyka. Wystarczy dzień wcześniej zamarynować go w mieszance ulubionych przypraw i w oleju, aby na drugi dzień upiec go w piekarniku w nie dłużej, niż godzinę. Dania bezmięsne, które najczęściej spotykamy na świątecznym stole to pierogi, kapusta z dodatkami czy ryba w warzywach. Do przygotowania tej ostatniej możemy użyć warzyw z rosołu, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco czasu. Przygotowanie pierogów również nie powinno zająć nam dużo czasu, jeśli użyjemy do nich specjalnych maszynek do pierogów. Dzięki nim zlepimy końce ciasta w sekundę. Samo zaś przyrządzenie ciasta nie zajmuje zbyt wiele czasu, gdyż składa się ono jedynie z jajek, mąki i wody. Pierogi możemy nadziać kapustą, którą osobno także podamy na stół. Kapusta tradycyjnie powinna zawierać dodatek grzybów, jednak w prostszej wersji dodaje się do niej groch.

Słodkości na święta

Samo upieczenie ciasta na święta zajmuje sporo czasu, jednak nie musi wymagać ponadprzeciętnych umiejętności. Jeśli chcielibyśmy przygotować sernik, warto użyć gotowego twarogu mielonego. Można go zakupić w niemal każdym markecie. Dodatkowo jako spód możemy użyć herbatników lub biszkoptów, przez co nie będzie potrzeby wyrabiania ciasta – wystarczy dodać jajka, cukier, budyń i rodzynki do sera, aby cieszyć się smakiem tradycyjnego sernika. Jeżeli zaś mamy ochotę na makowiec, możemy użyć gotowej masy makowej. Wystarczy wyłożyć nią kruche ciasto, które jest znacznie łatwiejsze w przygotowaniu i mniej pracochłonne niż ciasto drożdżowe.

Przygotowanie potraw na świąteczny stół może być bardzo proste, jeśli tylko wprowadzimy nieco innowacji do tradycyjnych przepisów. Warto pamiętać, że dania świąteczne to nie popis sztuki kulinarnej, dlatego dobrze jest wprowadzać do nich swoje modyfikacje, tak aby nieco ułatwić sobie przygotowania do świąt. Nasze potrawy z pewnością zasmakują nie tylko nam, ale i naszym bliskim.

DTK