Dla prawdziwego kawosza poranek bez ulubionego napoju nie jest najlepszym początkiem dnia. Niemniej niektórzy pragną (z różnych względów) zastąpić kawę czymś, co zadziała na nas w podobny sposób. Co możemy sobie zaserwować, gdy pragniemy dostarczyć sobie nieco więcej energii z samego rana i pobudzić mózg do sprawnej pracy?

Naturalne substytuty kofeiny

Poszukując idealnego zamiennika kawy dosyć naturalnym wyborem jest skierowanie się w stronę herbat. Osoby, które pragną nieco zredukować ilość wypijanej kawy powinny zainteresować się zieloną herbatą. Dostępne warianty tworzą całe spectrum nieograniczonych wprost możliwości i kombinacji. Naturalnie, zdecydowanie lepiej zdecydować się na herbatę w liściach niż w torebkach. Decydując się na zieloną herbatę warto jednak uwzględnić pewne kwestie związane z parzeniem naparu. Jeżeli pragniemy uzyskać napar o pobudzających właściwościach, powinniśmy herbatę parzyć nie dłużej niż trzy minuty. Dłuższe zaparzanie sprawi, że herbata będzie miała wprost odwrotne działanie, czego z samego rana raczej będziemy chcieli uniknąć.

Zbożowy zamiennik

Dla prawdziwego miłośnika kawa zbożowa jest istną profanacją. Nie oznacza to jednak, że napój jest niesmaczny i nie cieszy się dobrymi właściwościami. To bardzo dobra propozycja dla osób, które z przyczyn zdrowotnych powinny zredukować picie normalnej kawy. Kawa zbożowa odznacza się charakterystycznym delikatnym smakiem. Na uwagę zasługują jednak jej zdrowotne właściwości. Picie kawy zbożowej nie tylko odpowiednio pobudza, ale jednocześnie znacząco poprawie perystaltykę jelit. Wpływa również korzystnie na procesy trawienne.

Ostrokrzew paragwajski czyli yerba mate

Yerba mate od kilku lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Słynny ostrokrzew paragwajski w krajach Ameryki Południowej od dawna cieszy się uznaniem i jest jednym z najczęściej wybieranych napojów na kontynencie. To wyjątkowo zdrowy zamiennik prawdziwej kawy. Wprawdzie charakterystyczna goryczka i aromat yerby bywają na początku odstręczające, to jednak nie można odmówić tej herbacie właściwości pobudzających. W odczuciu niektórych miłośników działa znacznie lepiej niż kawa.Co więcej, w jej składzie znajduje się ponad 200 substancji, które mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Yerbę najlepiej pije się ze specjalnych naczyń zwanych matero. Można zdecydować się na naczynie ceramiczne, choć o wiele większym uznaniem cieszą się te wykonane z prawdziwej tykwy.

yerba mate
Yerba mate od kilku lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością | fot.: stock.adobe.com

Czy kawę można zastąpić?

Miłośnik kawy w każdej postaci z pewnością stwierdzi, że kawa to napój jedyny w swoim rodzaju, a poszukiwanie zamienników jest misją pozbawioną jakiegokolwiek sensu. Życie jest jednak za krótkie na to, by ograniczać się wyłącznie do kawy, kiedy w zasięgu ręki znajduje się tyle innych możliwości. Pobudzająco zadziałają na nas niemal wszystkie herbaty, które zostaną odpowiednio zaparzone, a przecież już tylko w tej materii ilość opcji zdaje się być nieograniczona. Nie chodzi o to, żeby kawę całkowicie wyeliminować z własnego życia. Mamy jednak możliwość wprowadzenia satysfakcjonującej różnorodności o podobnym do kawy działaniu.

AST