Ciasto, tort czy muffinki zrobione bez mleka, jajek i masła? Oczywiście, że tak. Jest to naprawdę proste i pozwala na wyczarowanie bardzo smacznych wypieków. Podpowiadamy jakich składników użyć, żeby upiec przepyszne ciasto wege.

Dieta wegetariańska czasami bywa wymuszona różnymi nietolerancjami pokarmowymi. Gdy pada diagnoza jakiejś alergii, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Obecnie jest wiele pysznych rozwiązań sprawiających, że brak jajek czy mleka krowiego nie musi być dotkliwy. Zaczynając przygodę z dietą wege można, być pewnym, że gotowanie będzie fascynującą przygodą i eksperymentem. Tak samo, jak przygotowywanie różnych przepysznych ciast. Niektórym może się wydawać, że bez mleka, masła i jajek nie można mieć dobrych wypieków. Nic bardziej mylnego. Jest wiele składników, dzięki którym można upiec przepyszne ciasto w wersji wege.

Podstawowe składniki i ich zamienniki

W wielu przepisach na ciasto, poza mąką potrzebny jest jeszcze tłuszcz, jajka i mleko. Można je ze spokojem zamienić.

Masło lub margarynę można zastąpić olejem kokosowym, masłem orzechowym, innym olejem roślinnym, puree z bananów lub awokado. Trzeba tylko uważnie obserwować konsystencję ciasta i w razie potrzeby dodać trochę wody lub więcej mąki. Banany jako zamiennik masła mogą też obniżyć zawartość cukru w cieście, ze względu na naturalną słodycz.

W przypadku jajek ponownie może się sprawdzić puree z bananów lub dyni. Idealnym zamiennikiem jest również mielone siemię lniane. Przed użyciem należy je sparzyć wrzątkiem i odstawić na chwilę, aż spęcznieje i wchłonie wodę. Zamiast jednego jajka należy wziąć łyżkę mielonego siemienia i trzy łyżki wrzątku.

Mleko krowie można zastąpić dowolnym mlekiem roślinnym.

Bakalie, kasza jaglana i daktyle

Przygotowując tradycyjne słodkości, często idziemy utartym schematem, wykorzystujemy podobne składniki, nawet jeśli coś robimy po raz pierwszy. W diecie wegetariańskiej używa się wiele różnych składników, o których na co dzień nie zawsze pamiętamy, albo rzadko używamy. Chcąc upiec przepyszne ciasto w wersji wege, można wykorzystać takie składniki jak kasza jaglana, która po odpowiednim przygotowaniu może być pyszną masą w cieście. Często używa się różnego rodzaju orzechów albo daktyli, które stanowią świetne spoiwo dając charakterystyczny smak. Niezastąpione jest również mleczko kokosowe. Przeglądając przepisy, okazuje się, że jest naprawdę wiele rozwiązań umożliwiających zrobienie pysznego wypieku. Kruche ciasto wcale nie musi być zrobione na maśle, a masa kajmakowa może powstać na bazie mleczka kokosowego lub daktyli.

Ciasto wege to naprawdę smaczny wybór

Tylko od nas zależy jakie ciasto wege będzie naszym popisowym wypiekiem. Jest bardzo dużo rozwiązań, z których można czerpać, urozmaicając gotowe receptury o własne pomysły. Pieczenie lub przygotowywanie słodkości inaczej, niż z użyciem mleka krowiego, masła i jajek jest proste i dostępne dla każdego. Wystarczy chcieć spróbować czegoś innego.

TKO