Słonecznik bulwiasty, znany bardziej w Polsce pod nazwą topinambur jest to rodzaj jadalnej rośliny pastewnej. Swoje korzenie roślina ta znajduje w Ameryce Południowej. To właśnie w tamtym klimacie wyrosła, a w późniejszym czasie rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Do Europy Słonecznik bulwiasty przywędrował dopiero w siedemnastym wieku. W Polsce z kolei topinambur znany jest od wieku osiemnastego. Topinambur przechodzi w ostatnim czasie ogromną falę popularności, ponieważ okazuje się, że właściwości odżywcze tej rośliny są bardzo pożądane. Roślina ta wykorzystywana jest do jedzenia po wcześniejszym przyrządzeniu termicznym, takim jak gotowanie bulwy, pieczenie czy parowanie jej. Bulwy odpowiednio przyrządzone są bardzo smacznym pożywieniem, który ma słodki, orzechowy smak. Wiele osób porównuje smak słonecznika bulwiastego do smaku karczocha.

Na jakie dolegliwości może pomóc topinambur – wykorzystanie warzywa w medycynie

Bardzo często topinambur wykorzystywany jest w specjalnej diecie, przygotowanej dla osób zmagających się z cukrzycą. Poprzez zawartość fruktozy, słonecznik bulwiasty może służyć bardzo dobrze przy tego rodzaju schorzeniach pokarmowych. Poza walorami smakowymi, okazuje się jednak, że topinambur to bardzo pożyteczna roślina także pod względem zdrowotnym. Osoby, które przyjmują chemię i są w środku chemioterapii mają problemy ze stężeniem glukozy we krwi. Specjaliści zalecają stosowanie topinamburu, ponieważ posiada on zawartą w sobie inulinę. Inulina z kolei pozwala na normalizowanie stężenia glukozy w organizmie oraz na oczyszczanie organizmu, poprzez wiązania szkodliwych substancji, jakie powstają w organizmie. Dzięki temu przyspieszony jest również proces wydalania negatywnie działających na organizm substancji.

Regularne stosowanie topinamburu w diecie – czego można się spodziewać i jakie korzyści płyną z wykorzystania tej bulwy pastewnej?

Słonecznik bulwiasty wykorzystywany jest również w problemach z jelitami. Przyśpiesza wydalanie, więc dobrze sprawdzi się na problemy z zaparciami. Co więcej spożywany cyklicznie będzie skutecznie oczyszczał organizm z toksyn. Jednocześnie spożywanie topinamburu zapewnia poczucie sytości. Dlatego też często jest to warzywo pastewne zalecane przez dietetyków przy stosowaniu diet odchudzających. Stosowanie w swojej codziennej diecie topinamburu okazuje się być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Dzięki temu można zapewnić organizmowi wyregulowaną pracę naszego układu pokarmowego, możliwość utrzymywania wagi na podobnym poziomie, poprzez oczyszczanie z toksyn i pomoc w zrzucaniu zbędnych kalorii. Co więcej obniżony cholesterol czy poziom cukru we krwi to elementy, które mogą być bardzo przydatne zarówno osobom w podeszłym wieku, jak i młodszym, które chcą zacząć dbać o swoje zdrowie, wykorzystując do tego celu znane od wieków i sprawdzone diety warzywne. Jeśli więc do tej pory nie mieliśmy okazji skosztowania tej rośliny, to warto rozejrzeć się za nią przy najbliższych zakupach.

NBL