Piwo należy do najpopularniejszych trunków alkoholowych na całym świcie. Nie inaczej jest w naszym kraju – każdy sklep z piwem ugina się pod naporem najróżniejszych rodzajów tego trunku. Znajdziemy w nich zarówno popularne, przemysłowe piwa, ja również wiele produktów pochodzących z browarów rzemieślniczych. Dzisiaj przyjrzymy się tym drugim. Dlaczego warto postawić na piwa kraftowe i co niezwykłego mają one w sobie? Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie jest piwo kraftowe?

Dzisiejsze trendy konsumenckie skłaniają ludzi do szukania żywności, która jest bardziej naturalna oraz odrzucania produktów wytwarzanych na dużą skalę, ze stratą dla ich jakości. Nie inaczej jest z napojami, również tymi alkoholowymi. Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce obserwuje się duży wzrost udziału browarów rzemieślniczych w rynku browarniczym, który tylko potwierdza zmiany w potrzebach konsumentów. Jak sama nazwa wskazuje, piwa rzemieślnicze to takie, które są wytwarzane w tradycyjnych (nierzadko też uwspółcześnionych) procesach produkcyjnych, z wykorzystaniem surowców najwyższej jakości. Ich produkcją zajmują się najczęściej niewielkie, lokalne browary, które na pierwszym miejscu stawiają jakość produkowanych trunków. Inną cechą charakterystyczną browarów rzemieślniczych jest to, że większość z nich wytwarza piwo według własnej receptury, a mistrzowie piwowarscy dbają o unikatowe smaki, aromaty oraz różnorodność swoich produktów.

Przede wszystkim pasja

Wraz z nadejściem industrializacji piwo rzemieślnicze zostało praktycznie zapomniane; ale dzięki miłośnikom i ekspertom z zakresu piwowarstwa, na całym świecie zaczęły powoli powstawać minibrowary, które zajęły się promowaniem oryginalnych i tradycyjnych receptur, które charakteryzują piwa rzemieślnicze. To właśnie najczęściej pełni zapału pasjonaci stoją za sukcesem wielu browarów rzemieślniczych na całym świecie, ku uciesze koneserów tego jedynego w swoim rodzaju trunku. Dzisiaj dzięki ich determinacji praktycznie w każdym sklepie z piwem i innymi trunkami możemy wybierać między niezliczonymi gatunkami piw rzemieślniczych górnej czy dolnej fermentacji o wielu oryginalnych smakach.

Gdzie kupić piwa rzemieślnicze dobrej jakości?

Jak już wspomniano, piwa z browarów rzemieślniczych znajdziemy w wielu sklepach. Jednak podobnie jak to ma miejsce z browarami przemysłowymi, również wytwórcy kraftowi produkują trunki różnej jakości. Jednym z browarów o długoletniej tradycji, oferującym piwa rzemieślnicze wysokiej jakości jest Browar Tenczynek. Internetowy sklep z piwem oraz innymi trunkami należący do tego browaru oferuje wiele oryginalnych smaków piwa rzemieślniczego. Znajdziemy w nim choćby niezwykle popularne i oryginalne piwo z dodatkiem suszu konopnego.

Materiał partnera