Cynamon jest jedną z najbardziej aromatycznych przypraw, która fantastycznie sprawdza się jako dodatek do deserów, mięs a nawet napojów.  Większość z nas kojarzy jedynie kuchenne zastosowanie tej przyprawy, jednak jest ona dużo bardziej wszechstronna niż mogłoby się wydawać. Jakie zastosowania ma zatem cynamon? Odpowiedź poniżej.

Cynamon jako lek na wiele dolegliwości

Ta niepozorna brązowa przyprawa jest prawdziwą bombą w walce z wieloma popularnymi dolegliwościami. Zawarte w cynamonie związki przeciwzapalne oraz bakteriobójcze są nieocenione w przypadku przeziębienia i sezonowego osłabienia organizmu. Wystarczy pamiętać by dodawać cynamon do możliwie jak największej liczby dań spożywanych w ciągu dnia, aby znacząco podnieść odporność organizmu.

Cynamon to również środek, który pomoże przy grypie żołądkowej i towarzyszących jej mdłościach.  Jego działanie przypomina imbir i działa hamująco na odruch wymiotny. Co ważne metoda ta nie powinna być stosowana przy mdłościach spowodowanych ciążą, gdyż przyprawa ta jest odradzana kobietom w ciąży.

Cynamon w ogrodzie

Cynamon może być również przydatny do walki ze szkodnikami gnębiącymi nasze rośliny.  Przyprawa ta odstrasza większość z nich swoim ostrym zapachem, dzięki czemu możemy pozbyć się niechcianych lokatorów ogrodu w łatwy a przede wszystkim ekologiczny sposób. Wystarczy posypać zmielonym cynamonem ziemię w doniczce lub wokół zainfekowanej rośliny.
Podobne działanie odstraszające można zaobserwować w przypadku mrówek, które często stają się zmorą ciepłych miesięcy. Są to owady, które potrafią przecisnąć się przez każdą dziurkę i skutecznie popsuć nam nastrój. Rozwiązaniem tego problemu może być rozpylenie mieszanki cynamonu i octu jabłkowego w miejscu uczęszczania mrówek aby pozbyć się ich raz na zawsze.

Cynamon jako naturalny kosmetyk

Cynamon to również przyprawa, której właściwości doceni każda kobieta zmagająca się z nieestetyczna pomarańczową skórką na udach. Cynamon wykazuje, bowiem właściwości antycellulitowe dlatego może być świetną alternatywa dla drogich kremów i balsamów. Wystarczy stosować go w połączeniu z ulubionym peelingiem do ciała lub wykonywanie zabiegu z użycie pasty cynamonowej. Do tego celu należy rozmieszać spora ilość cynamonu z wodą, tak by stworzyć gęstą papkę, którą okładamy uda. Następnie owijamy nogi folią spożywczą i relaksujemy się przez około 45-60 minut.  Po takim czasie zmywamy papkę ciepłą wodą i cieszymy się jędrną i napiętą skórą.

Równie ciekawym rozwiązaniem z użyciem cynamonu jest stworzenie własnego płynu do płukania jamy ustnej. Przyprawa ta wykazuje właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze dlatego z powodzeniem może zastąpić sklepowe środki przeznaczone do płukania ust. Przepis ten jest jednak przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wystarczy zmieszać szklankę wódki z około 1/3 szklanki cynamonu i tak powstałym roztworem  codziennie płukać usta.

Cynamon to niezwykle wszechstronna przyprawa, posiadająca ogromną ilość zastosowań. Warto jest zwrócić uwagę na chociaż jedno z nich by w ten sposób przestawić się na nieco bardziej ekologiczne życie bez tony środków chemicznych stosowanych w naszych domach i ogrodach.

MKA