Prawdziwi smakosze wina wiedzą, że picie tego trunku to sztuka. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rozsmakowywaniem się w tym napoju przekonują się, jak ważne jest to, by umieć wydobyć z wina jego najwspanialszy smak. Czym zatem jest dekanter do wina i jak wygląda proces dekantacji?

Co to jest dekantacja wina i dekanter do wina?

Dekantacja to nic innego, jak proces oddzielenia wina od osadu, który naturalnie się w nim tworzy. Zachodzi przy niej również proces napowietrzania wina, w ramach którego jego smak staje się nieco łagodniejszy. Mówi się wówczas, że wino się otwiera. Podczas dekantacji wino zyskuje swój najwspanialszy aromat, którym można cieszyć się w trakcie jego spożywania. Warto wspomnieć, że spożywa się wówczas jego najczystszą postać, bez zbędnych osadów. Aby prawidłowo przeprowadzić proces dekantacji, potrzebny jest dekanter do wina. To naczynie, które na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną karafkę, jednak jego konstrukcja jest dokładnie zaplanowana i zamierzona. Pękaty dół naczynia i zwężająca się ku górze szklana szyjka, to gwarancja tego, że proces opadania osadu, ale również odpowiedniego napowietrzenia trunku, przebiegnie w sposób poprawny. Potem pozostanie już tylko cieszyć się jego smakiem. 

Jakie wina powinno się dekantować?

Wielu ludzi kochających wino zapewne zadaje sobie pytanie, czy każdy taki trunek należy poddać dekantacji. Skoro ten proces wydobywa z wina najlepszy smak, to może warto? Otóż nie, nie każde wino do dekantacji się nadaje i nie każde jej wymaga. Dekanterów używamy w przypadku długo leżakujących win czerwonych, w których zdążył się wytrącić osad. Napój stanie się wówczas klarowny i czysty, a także uwolni swoje najlepsze nuty smakowe. 

Procesowi dekantacji można poddać również wina młode, które charakteryzują się zbyt ostrymi nutami zapachowymi lub są zbyt ostre w smaku. Będzie to konieczne także wtedy, gdy wino podczas produkcji nie było filtrowane, czy też klarowane. Dzięki temu napój stanie się lżejszy i uzyska swój najlepszy smak i aromat. 

Jakie dekantery do wina wybierać?

Korzystanie z doświadczeń marek, które specjalizują się w sztuce winiarskiej, to najlepsze, co można zrobić podczas wyboru odpowiedniego naczynia do dekantacji. Dekantery muszą mieć odpowiedni kształt i być wykonane z wysokiej jakości szkła. Sklepy internetowe od lat darzone zaufaniem klientów, takie jak TGHome, przedstawiają w swojej ofercie właśnie takie naczynia. Wybierając je można mieć pewność, że wino dekantowane jest w sposób prawidłowy i idealnie wydobywający smak.

Materiał partnera