Strona główna Lifestyle Kuchnia Napój ryżowy BIO – wegański zamiennik mleka

Napój ryżowy BIO – wegański zamiennik mleka

167
0
napój ryżowy
Napój ryżowy można zakupić w różnych wariantach, na przykład o smaku waniliowym lub czekoladowym | fot.: materiał partnera

Wśród wielu alternatyw dla mleka krowiego można znaleźć między innymi mleko ryżowe. Dlaczego warto wprowadzić je do swojej codziennej diety?

Właściwa nazwa

Jeszcze niedawno każdy napój roślinny – w tym także napój ryżowy – był określany jako mleko. Obecnie jednak nie stosuje się już tej nazwy do produktów pochodzenia roślinnego, a wprowadzanie na rynek czy reklamowanie tego typu artykułów spożywczych pod nazwą mleko ryżowe jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Nazwa mleko jest już od jakiegoś czasu zarezerwowana wyłącznie dla produktów odzwierzęcych. Nadal jednak sporo osób stosuje potocznie nazwę mleko także do produktów roślinnych, co jest zrozumiałe. Jednak zgodnie z prawem powinno się mówić napój ryżowy, a nie mleko ryżowe.

Dla kogo napój ryżowy?

Mleko ryżowe BIO znakomicie sprawdzi się w przypadku osób, które nie tolerują laktozy lub cierpią na alergie pokarmowe, a nie chcą rezygnować z płatków, owsianki czy naleśników i oczywiście deserów. To również znakomite rozwiązanie w przypadków osób na diecie wegańskiej. Wiele osób rezygnuje z picia mleka pochodzącego od zwierząt na rzecz napoju ryżowego z różnych powodów, dlatego też jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty.

Rodzaje mleka ryżowego

Napój ryżowy można zakupić w różnych wariantach, na przykład o smaku waniliowym lub czekoladowym. Takie napoje posiadają inną barwę i są słodsze. Czekoladowe mleko ryżowe znakomicie zastępuje kakao i gorącą czekoladę. Taki napój w porównaniu do mleka migdałowego, sojowego, owsianego i kokosowego posiada większą ilość węglowodanów, a jednocześnie mniejszą ilość cholesterolu, który, gdy występuje w nadmiarowej ilości w organizmie – jest szkodliwy.

Właściwości odżywcze napoju ryżowego

Napój ryżowy jest bogatym źródłem magnezu (który jest odpowiedzialny za skupienie, pamięć i koncentrację, a także obniżenie poziomu stresu) oraz witaminy E (która jest antyoksydantem i skutecznie hamuje reakcje utleniania i neutralizuje działanie wolnych rodników). Ponadto jednym ze składników mleka ryżowego jest kwas p-aminobenzoesowy, który znakomicie chroni przed działaniem promieniowania UV. Mleko ryżowe wspomaga także układ odpornościowy, dlatego warto je spożywać podczas przeziębienia. Chociaż jest polecane w przypadku nietolerancji laktozy i zaburzeń gospodarki lipidowej – nie jest wskazane w przypadku cukrzycy. W sklepach można znaleźć produkty roślinne wielu firm, warto postawić na Natumi, które można znaleźć na https://organic24.pl/category/natumi.

Dlaczego warto sięgać po ekologiczne napoje roślinne?

Najlepszym wyborem dla naszego zdrowia będą produkty ekologiczne oznaczone jako napój ryżowy BIO czy mleko ryżowe BIO. Takie artykuły są wykonywane wyłącznie ze składników, które pochodzą z ekologicznych upraw. W takich miejscach nie używa się również nawozów sztucznych, ani pestycydów. Natomiast podczas produkcji nie stosuje się żadnych dodatków. W marketach niełatwo znaleźć ekologiczne napoje roślinne, dlatego zaleca się postawić na internetowe zakupy spożywcze z dostawą do domu. 

Materiał partnera