Potrawy spożywane w dzieciństwie zwykle pamięta się przez całe życie. Ulubione dania z tego okresu wywołują nostalgię i wyjątkowe wspomnienia. Dlatego też chętnie wraca się do nich po latach. Ze względu na sytuację społeczną i dostęp do różnych składników, w różnych okresach na polskich stołach pojawiały się inne potrawy. Wiele tradycyjnych dań cieszyło jednak kilka pokoleń. Które potrawy są ciepło wspominane przez dzisiejszych dorosłych?

Ulubione dania ziemniaczane

Nie jest tajemnicą, że polska kuchnia w dużym stopniu opiera się na potrawach z ziemniaków. Niezwykła kreatywność wielu pokoleń gotujących sprawiła, że warzywo to wykorzystywane jest na wiele sposobów. Powstają z niego zarówno dania na słono, jak i te podawane na słodko. Niektóre uniwersalne potrawy mogą być spożywane w wersji wytrawnej lub deserowej zależnie od preferencji i regionu. Jednym z najczęściej wspominanych dań są uwielbiane placki ziemniaczane. Zwykle podawane ze śmietaną w wersji wytrawnej lub śmietaną i cukrem na słodko. Chcąc nadać im nowego charakteru, warto przyrządzić placki z paprykową salsą lub sosem czosnkowo – koperkowym. Daniem z dzieciństwa, które z pewnością pamięta wiele osób są też pyzy ziemniaczane. Spożywane z twarogiem lub nadziewane. Do klasycznych potraw zaliczyć można również kopytka w różnych odsłonach oraz knedle ze śliwkami.

Kluski, placki i desery

Terminem „klusek” określa się wiele potraw o specyficznej formie. Jednymi z bardziej popularnych i chętnie wspominanych są kluski lane. Dawniej często dodawano je do rosołu lub pomidorowej. Były również składnikiem zupy mlecznej. Ta ostatnia przez niektórych wspominana jest jako jedno z ulubionych, a przez innych najmniej cenione danie. Obok niej pojawia się zupa owocowa, która posiada zarówno zagorzałych zwolenników, jak i osoby wspominające ją z niechęcią. Na stołach dawniej często pojawiały się też smażone placki wszelkiego rodzaju. Oprócz ziemniaczanych, były to drożdżowe racuchy lub jabłka w cieście naleśnikowym. Dzieci uwielbiają słodkie potrawy, dlatego też często właśnie takie dania są najlepiej wspominane po latach. Wśród klasyków dawnych czasów pojawia się między innymi kogel-mogel. Do przysmaków zalicza się również świeży chleb ze śmietaną i cukrem. Jakie jeszcze dania budzą nostalgię?

Jakie potrawy budzą wspomnienia?

Do prostych, chętnie spożywanych dań zalicza się również makaron z serem i śmietaną. Ta słodka potrawa pojawiała się w wielu domach. Na początku lata w menu dzieci królowały zwykle truskawki, które również jadło się makaronem. Często mieszało się je też ze śmietaną i cukrem. Dla wielu osób daniem chętnie spożywanym w dzieciństwie była kasza manna z masłem. Wspominane potrawy to również zupa pomidorowa z ryżem, zapiekane żeberka i kotlety schabowe. Pojawiają się tu również tosty z serem i wędliną oraz twarogowe kluski leniwe. Smaki z dzieciństwa mogą obudzić wyjątkowe wspomnienia. Przyrządzenie ulubionych dań sprzed lat bez wątpienia okaże się źródłem radości. Wielu potrawom można nadać nowego charakteru lub zaproponować je własnym pociechom.

MRY