Matcha to sproszkowana zielona herbata, której właściwości prozdrowotne znane są od wieków. Obecnie, najbardziej znana i ceniona herbata z Azji zyskuje coraz większą popularność również dzięki walorom smakowym. Dowiedzmy się więc, czym jest, jak działa na nasz organizm i jak poprawnie zaparzyć matchę?

Czym jest matcha i jak powstaje?

Ten popularny japoński napój to nic innego jak zielona herbata w proszku. Charakteryzuje się wyjątkowym i świeżym aromatem oraz intensywnym zielonym kolorem. Specjalna metoda uprawy i zbioru zapewnia gwarancję zachowania w liściach herbaty wartościowych składników w postaci antyoksydantów, witamin i minerałów. Krzewy herbaciane, z których powstaje matcha, są w okresie dojrzewania zasłaniane specjalnymi bambusowymi kotarami, które zmniejszają ilość dochodzącego do rośliny słońca. Dzięki temu liście wytwarzają aminokwasy wpływające na smak, aromat i właściwości matchy. Co ważne zebrane z krzewów liście są selekcjonowane. Najlepsze z nich trafiają do specjalnych żaren, gdzie rozdrabnia się je do postaci proszku.

Właściwości prozdrowotne matchy

O pozytywnym działaniu matchy można mówić bez końca. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów i przeciwutleniaczy, właściwości matchy docenią osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi takimi jak np. Cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. Dzięki zawartości tych składników matcha może mieć wpływ na zahamowanie rozwoju choroby. Ta niezwykła zielona herbata jest też remedium na zmęczenie i kłopoty z koncentracją. Dzięki L-teaninie, która uwalnia się podczas procesu parzenia, możemy zauważyć działanie uspokajające i rozluźniające. Z drugiej strony, substancja ta wpływa na odpowiedni poziom serotoniny oraz dopaminy. Te z kolei regulują pracę układu nerwowego. Matcha pomoże zatem w problemach z koncentracją i pamięcią. Pozwoli też uwolnić pokłady kreatywności i chęci do działania. Pisząc o świetnych właściwościach tej japońskiej zielonej herbaty, nie można wspomnieć również o tym, że stanowi ona świetny zamiennik kawy. Uwalniająca się powoli kofeina dodaje wigoru stopniowo. Co więcej, dzięki regularnemu spożywaniu matchy możemy wpłynąć pozytywnie na nasz układ immunologiczny i budować odporność. Będzie ona też dobrym wsparciem przy odchudzaniu. Ponadto matcha działa oczyszczająco i pomaga walczyć z podwyższonym poziomem złego cholesterolu.

Jak właściwie parzyć matchę?

Aby móc w pełni cieszyć się wszystkimi właściwościami matchy, w tym jej walorami smakowymi, konieczne jest jej odpowiednie przyrządzenie. Do tego potrzebne będą specjalne akcesoria takie jak czarka na napój, bambusowa łyżeczka do odmierzenie ilości matchy oraz wykonana z tego samego materiału tak zwana miotełka do ubijania. Warto też wyposażyć się w sitko. Matchę sypiemy do czarki i zalewamy wodą lub mlekiem roślinnym o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Następnie mieszamy energicznie napar tak by powstała pianka. Cały proces parzenia możemy wykonać także bez specjalistycznych akcesoriów, używając ulubionego kubka i spieniacza do mleka.

KMA