Oczywiście w granicach rozsądku.  Polacy nadal mają jednak tendencję do kupowania tanich przyrządów i naczyń do przygotowywania potraw, nawet w restauracjach! Choć „jesteś tym co jesz” może wydawać się niektórym nudną już mantrą, warto uzmysłowić sobie, że nie tylko co, ale do jakiego garnka włożymy nasze składniki, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Garnków nie kupujemy też codziennie, dlatego przed zakupem należy zastanowić się jaki będzie dla nas najlepszy i dlaczego powinniśmy wystrzegać się wariantów z najniższej półki.

Realne zagrożenie

Prawdopodobnie liczysz na krytykę konkretnych materiałów, z których powstają współczesne garnki i masz rację. Co ciekawe – nie jest to jednak na dzień dzisiejszy największy problem. Bardzo często dochodzi natomiast do wypadków ze względu na mocowanie uchwytów w różnego rodzaju naczyniach, bez względu na materiał – w patelniach oraz garnkach. Tanie, zazwyczaj chińskie naczynia, pod którymi uginają się półki sklepowe hipermarketów nierzadko charakteryzuje obecność nitów, które łatwo poznać po niewielkich, metalowych kropkach we wnętrzu naczynia. Jest to ogromny problem, ponieważ przy przenoszeniu ciężkich potraw, np. zupy mogą one nie wytrzymać obciążenia. Podobnie jest zresztą z patelniami. Nietrudno wyobrazić sobie jakie szkody może wyrządzić rozgrzana potrawa, kiedy przykładowy garnek upadnie na ziemię i obleje zawartością nasze stopy. Wielkość nitów lub obecność większych śrub również może być myląca – jeśli kupujemy tani garnek, nawet większe mocowania mogą mieć ogromne wady, ze względu na zwyczajną nieszczelność na wysokości uchwytów.

Nie daj się oszukać

Naczynia do gotowania są bardzo często przedmiotem oszustw na starszych pokoleniach – osoby w średnim oraz podeszłym wieku zapraszane są na prezentacje garnków, na których dokonują zakupu z rzekomą gwarancją, która okazuje się nieważna. Garnki nawet po krótkim czasie zaczynają wykazywać problemy różnego rodzaju, a sprzedawcy zazwyczaj nie udaje się namierzyć. Oprócz wyżej już wspomnianych problemów, garnki bardzo łatwo ulegają takim defektom, jak przypalenie dna lub korozja. Wniosek jest prosty – jeśli kupujemy tak drogi sprzęt, zawsze korzystajmy z pewnego źródła, a najlepiej wybierajmy produkt markowy, którego jakości możemy być pewni. Nie chodzi bynajmniej o sprzęt drogi – cena nie gwarantuje, że nie będziemy musieli zwracać patelni lub garnka. Zanim go zresztą oddamy, jest szansa, że ze względu na jego wykonanie, do naszych potraw mogą trafić substancje szkodliwe. Z tanich garnków emaliowanych mogą odchodzić warstwy związków pokrywających powierzchnię naczynia, z kolei nieodpowiednio wykonane aluminiowe mogą reagować z bardzo kwaśnymi daniami tworząc sole glinu – szkodliwego dla naszego ustroju pierwiastka.

Garnki z rodowodem

Kiedy przyglądamy się różnym opcjom, czy to w sklepie, czy też w Internecie, warto zdecydowanie przyjrzeć się firmie, która wyprodukowała dany garnek lub zestaw naczyń. Poruszyliśmy już aspekt zdrowotny, ale nie bez znaczenia jest też funkcjonalność i ergonomiczność naszego kuchennego sprzętu. Przykładem marki, której można zaufać na podstawie wieloletniej obecności na rynku i wielu pozytywnych opinii jest Tefal – możemy w tym przypadku liczyć na wykonanie gwarantujące bezproblemowe czyszczenie w zmywarce, jak również brak przywierania potraw oraz przypalania dna, dzięki jego dużej grubości oraz zastosowaniu odpowiedniej stali nierdzewnej. Możemy też liczyć na prestiżowy design, któremu można przyjrzeć się na stronie http://www.tefal.pl/Garnki-i-Patelnie/c/cookware%2B%26%2Bkitchenware.

Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć niezawodne naczynia, które zastąpią Twoje przypalone garnki, czy też zależy Ci, by w dobrej cenie zakupić zestaw do nowego mieszkania lub nowej kuchni,  pamiętaj, by nie rzucać się na pierwszą lepszą ofertę. Internet służy nam do komunikacji, więc warto z niego korzystać i każdorazowo szukać opinii na temat produktów, które wydają nam się najodpowiedniejsze. W końcu jeśli już ktoś sprawdził ich jakość, nie musimy się o niej przekonywać od razu na własnej skórze.


Materiał partnera zewnętrznego