Jeśli istnieje coś, z czym zgadzają się dietetycy, to konieczność ograniczenia konsumpcji cukru w zdrowej diecie. Owoce są bogate w wodę, błonnik i witaminy, są więc znacznie lepsze niż inne pokarmy o wysokiej zawartości cukru. Obecna w owocach fruktoza jest trawiona nieco wolniej niż inne rodzaje cukrów, dlatego też nie przenika do krwi tak szybko i nie powoduje ogromnych skoków poziomu glukozy. Mimo to osoba, która chce stracić na wadze lub ograniczyć ilość cukru i węglowodanów powinna zmniejszyć ilość spożywanych owoców o wysokiej zawartości cukru.

Owoce o wysokiej zawartości cukru

1.    Mango

Jedno mango zawiera aż 45 gramów cukru. Nie będzie więc najlepszym wyborem, jeśli kontrolujesz swoją wagę i ilość spożywanych węglowodanów. Zjedz kilka plasterków i zostaw resztę na później.

2.    Jagody

Szklanka jagód 23 gramów cukru. To dużo jak na coś, co jest tak łatwe i przyjemne w jedzeniu. Możesz jeść je wolniej, jeśli podzielisz je na pół i zamrozisz. Będą na ciebie czekać jako orzeźwiająca letnia przekąska, której zjedzenie zajmie nieco więcej czasu.

3.    Czereśnie

Ich słodki smak nie stanowi przypadku. Jedna szklanka czereśni zawiera 18 gramów cukru. Jeśli wypełnisz nimi miseczkę, możesz szybko stracić kontrolę nad tym, jak dużo ich zjadłeś(aś). Odmierz odpowiednią porcję jeszcze przed zjedzeniem, aby wiedzieć dokładnie, ile cukru dostarczyłeś(aś) swemu organizmowi.

4.    Gruszki

Jedna średnia gruszka zawiera około 17 gramów cukru. Jeśli więc starasz się ograniczyć cukier, oddaj połowę komuś innemu lub odłóż do lodówki. Wrzuć kilka plasterków gruszki do niskotłuszczowego jogurtu lub sałatki i ciesz się ich cudownym smakiem bez wyrzutów sumienia!

5.    Arbuz

Średni kawałek tego letniego smakołyku zawiera 17 gramów cukru. Arbuz ma mnóstwo wody i specjalne minerały zwane elektrolitami. Są one dokładnie tym, czego potrzebuje twoje ciało, aby się naładować po pewnym czasie na słońcu. Po prostu nie zjadaj więcej niż 2 kawałki.

6.    Figi

Dwie średniej wielkości figi mają 16 gramów cukru. Jeśli więc kontrolujesz jego poziom, pokrój je i posmaruj serkiem wiejskim, by zamienić je w bogatą w białko, pełnowartościową przekąskę. Możesz też użyć ich do przygotowania sosu do chudego mięsa, takiego jak pierś z kurczaka.

7.    Banany

Jeden średni banan zawiera 14 gramów cukru. Jeśli to więcej, niż sobie życzysz, przekrój go na pół i dodaj do porannego musli lub tostu z masłem orzechowym.

Owoce o niskiej zawartości cukru

1.    Awokado

Tak, awokado to owoc! Jedno awokado zawiera jedynie 1 gram cukru. Wrzuć je do sałatki, posmaruj nim tost lub zrób guacamole. Awokado mają niewiele cukru, ale sporo kalorii. Spożywanie ich każdego dnia może więc nie być najlepszym pomysłem dla kogoś starającego się zrzucić wagę. Pamiętaj – awokado powinno zastępować tłuszcz w posiłku, a nie dodatkowo o niego wzbogacać.

2.    Maliny

Takie słodkie a tak mało cukru! Szklanka malin zawiera jedynie 5 gramów cukru i aż 8 gramów błonnika. Błonnik wspomaga trawienie i nadaje uczucie sytości bez spożywania nadmiernej liczby kalorii. Maliny świetnie pasują do jogurtu, serka wiejskiego i naleśników.

3.    Papaja

Połowa małej papai zawiera tylko 6 gramów cukru. Nawet stosunkowo niewielka papaja jest duża, a więc jej połową można spokojnie się najeść. Możesz polać ja sokiem z cytryny i posypać szczyptą soli morskiej. Następnie dodaj ją do jogurtu naturalnego, a otrzymasz pyszną i zdrową przekąskę.

4.    Truskawki

Szklanka tych czerwonych owoców ma tylko 7 gramów cukru. Pokrój i wrzuć je do sałatki, by dodać jej żywego koloru i lekkości.

Podsumowanie

Owoce to stosunkowo zdrowe źródło cukru, dlatego warto je spożywać. Jeśli jednak musisz kontrolować poziom cukru we krwi lub próbujesz zrzucić wagę, dobrym pomysłem może być ich ograniczenie na rzecz białka.

KGR