Latem wypijamy mnóstwo napojów chłodzących, ale tylko niektóre z nich rzeczywiście pomagają nam we właściwym nawodnieniu organizmu. Gotowe napoje ze sklepów mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Rozwiązaniem są naturalne koktajle i lemoniady, które możemy z łatwością przyrządzić sami w domu.

Jakich napojów unikać w gorące dni?

Kiedy przychodzi lato, a z nim afrykańskie upały, desperacko szukamy sposobów na ochłodę. Ponadto, w czasie wysokich temperatur szybko może dojść do odwodnienia organizmu. Jedno rozwiązanie pomaga na oba te problemy – picie dużej ilości schłodzonych płynów. Jednak wybór odpowiednich napojów nie jest bez znaczenia. Słodkie, gazowane napoje tylko na chwilę przynoszą ulgę – przez zawarty w nich dwutlenek węgla szybko wydaje nam się, że ugasiliśmy pragnienie. Ponadto, zawarty w nich cukier pogłębia odwodnienie, a przy okazji niszczy zęby i naszą figurę. To samo dotyczy mrożonej kawy – ta z dodatkiem bitej śmietany, karmelu, czy czekolady może mieć nawet 600 kcal! Bardzo popularne, zwłaszcza wśród panów, jest picie w czasie upałów zimnego piwa – to szczególnie zły pomysł. Alkohol przy wysokiej temperaturze potrafi mieć nieprzyjemne, a nawet zagrażające zdrowiu konsekwencje. Co zatem pić, gdy z nieba leje się żar?

Koktajle i lemoniady – smakowite rozwiązanie na palące pragnienie

Oglądając filmy o egzotycznych miejscach, z pożądaniem patrzymy na barwne drinki, którymi raczą się bohaterowie. A przecież przyrządzenie w domu podobnych napitków jest banalnie proste. O ile, jak już wspomniano, w czasie upału alkohol nie jest wskazany, o tyle bezalkoholowe koktajle owocowe to świetny pomysł. Wystarczy ostrożnie wypełnić wysokie szklanki dwoma sokami owocowymi o różnej gęstości i kontrastujących kolorach (np. bananowym i porzeczkowym lub pomarańczowym i wiśniowym), użyć kolorowych (wielorazowych!) słomek i już możemy się cieszyć pięknymi koktajlami o tropikalnym wyglądzie. Naturalne soki owocowe, świetnie nawodnią, orzeźwią i dostarczą cennych witamin. Innym pomysłem są koktajle z blendowanych, świeżych owoców. Wystarczy do truskawek, malin, czy jagód dodać kefiru lub mleka, żeby otrzymać wyśmienite smoothie. Miłośnicy warzyw mogą do owoców, takich jak mango, czy ananas, dodać sok z buraków, świeżą pietruszkę lub spirulinę – w efekcie otrzymają modne i bardzo zdrowe koktajle o malowniczym wyglądzie. Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i lubianych napojów, który kojarzy się ze słońcem jest lemoniada. Zamiast kupować ją w sklepie, wystarczy do wody mineralnej dodać lód, sok z kilku cytryn, odrobinę cukru trzcinowego i kilka listków mięty. Zwolennicy prostoty mogą po prostu wkroić do wody ulubione owoce – pomarańcze, limonki, arbuza – otrzymamy naturalnie aromatyzowaną wodę smakową.

Naturalne napoje, robione własnoręcznie, to sprawdzony sposób na pyszne i zdrowe nawodnienie. Robiąc je w domu, wiemy, co pijemy – unikamy ogromnych ilości cukru, chemicznych dodatków, a przy okazji spożywamy cenne składniki odżywcze. Można je polecić każdemu, a szczególnie dzieciom, które na pewno skuszą się na kolorowe i aromatyczne koktajle i lemoniady.


JPO