Gotowanie i codzienne przygotowywanie posiłków dla niektórych jest przyjemnością i odpoczynkiem, dla innych zaś nie lada wyzwaniem lub po prostu przykrym obowiązkiem. Większość osób częściej lub rzadziej przygotowuje posiłki czy to dla siebie, dla całej rodziny, czy na spotkanie w gronie znajomych. Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem gotowania i jest to dla Ciebie jedynie przykry obowiązek to pomożemy Ci sprawić, by było to choć trochę łatwiejsze i co ważne, przyjemniejsze. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku gotowania w tzw. „tygodniu” np. po pracy, kiedy czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jest kilka tricków, które z pewnością sprawią, że o ile nie pokochasz gotowania to z pewnością stanie się to mniej uciążliwie. Dlatego zaczynamy! 

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Nic tak nie ułatwia i nie przyspiesza gotowania, a wcześniej i robienia zakupów spożywczych, jak wiedza na temat tego, co chcemy ugotować i jakich składników potrzebujemy. Dzięki temu możemy zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, a także pieniędzy, bo składniki nie będą się marnować.

Porcjowanie i mrożenie warzyw

Nikogo nie zaskoczymy tym, że warzywa po prostu trzeba jeść. Dlatego warto włączać je do codziennych posiłków. Ale umówmy się, nikt nie lubi obierać ani kroić warzyw. Dlatego też warto raz na jakiś czas poświęcić więcej czasu, obrać i podzielić na równe porcje warzywa, a na koniec…zamrozić. Takie przygotowanie „paczuszki” pełne warzyw wyciągamy w momencie przygotowywania posiłku (lub wcześniej), co znacznie skraca nam czas przygotowywania posiłków np. w tygodniu po pracy. Prawda, że wygodne i jak bardzo ułatwia przygotowywanie obiadu?

Gotowanie na zapas

To nic odkrywczego, jednak często o tym zapominany, że niektóre potrawy wręcz „lubią” być mrożone i po rozmrożeniu smakują o wiele wiele lepiej. Do takich potraw należą bigos, leczo, naleśniki i pierogi. Przygotuj ich większą porcję, a w tygodniu po prostu wystarczy je wyjąć, rozmrozić i gotowe. Każdy kto ma jakieś „zapasy” obiadu na czarną godzinę doskonale wie, jak znacznie ułatwia to życie w niespodziewanych okolicznościach lub kiedy po prostu faktycznie nie mamy już siły ani czasu nic ugotować.

Mrożenie sosów i bulionów

Sosy również są zazwyczaj pracochłonne, a są świetnym dodatkiem do mięs czy po prostu do kasz czy makaronów. Dlatego warto nadprogramowe ilości zamrozić. Z tak przygotowanym sosem zrobienie obiadu na drugi dzień nie zajmie nam więcej niż 10 minut (czas gotowania kaszy czy makaronu). To naprawdę ekspresowy sposób na obiad, nawet po powrocie z pracy, kiedy jesteśmy w tym momencie głodni. Tak samo robimy z bulionem, który możemy przelać do pojemnika na lód. Potem kiedy chcemy szybko ugotować zupę wystarczy wyjąć trochę zamrożonych kostek bulionowych i mamy świetną bazę do każdej zupy w kilka minut.

 

Być może nie odkryliśmy Ameryki naszymi wskazówkami jak uprzyjemnić i ułatwić codzienne gotowanie, jednak często zapominamy o tym o tych prostych trickach na skrócenie czasu w kuchni. Jeśli wszystko idzie nam szybciej i sprawniej, wtedy też gotowanie staje się o wiele większą przyjemnością. A o to przecież właśnie nam chodzi.

MZA