Wzrost świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania wielu osób naszego społeczeństwa przyczynił się do zmiany pewnych zachowań w ich życiu. Moda na zdrowy tryb życia opiera się na naturalnej, pysznej żywności o niebagatelnych właściwościach odżywczych. Dziś wspaniałe przykłady warzyw, które warto włączyć do menu.

Jarmuż

Do łask powrócił jarmuż – traktowany w Polsce nieco po macoszemu, a przecież jest to roślina smaczna, tania i wręcz nieoceniona, jeśli chodzi o wartości odżywcze. Obecnie jarmuż wkroczył do grona superfoods, czyli tak zwanego nadjedzenia, produktów spożywczych, które wręcz leczą, a na pewno zapewniają profilaktykę przed mnóstwem chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim spożywanie jarmużu ma na celu profilaktykę wszelakich chorób nowotworowych. Jak większość zielonych warzyw, jest skarbnicą przeciwutleniaczy, neutralizujących wolne rodniki, które w dużej mierze odpowiadają za mutacje komórek rakowych. Wyjątkową substancją w jarmużu jest witamina K, znana ze swoich właściwości zmniejszających ryzyko niektórych, specyficznych typów nowotworów, zwłaszcza tych związanych z kobiecymi narządami płciowymi. Spożywani surowego jarmużu będzie również wybawieniem dla osób z nawracającą chorobą wrzodową żołądka, bowiem sulforafan, czyli związek siarkowy specyficzny dla roślin kapustnych zdecydowanie przyspiesza walkę z wirusem Helicobacter pylori, sprawcą właśnie tej choroby.

Potrawy z jarmużu

Zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie czy też wymyślne- w sezonie jarmuż jest niezwykle tani, a znajdziemy go praktycznie wszędzie- w hipermarketach, dyskontach, w warzywniaku, a nawet w lokalnym sklepie osiedlowym. Można z niego wymyślać mnóstwo potraw, dodawać do sosów, tak jak szpinak, do zielonych koktajli, tworzyć na jego bazie sałatki lub najlepiej cieszyć się jego wytrawnym smakiem na surowo, z odrobiną soli, oliwy i soku z cytryny.

Odchudzanie z karczochami

Karczochy są wyjątkowo niskokaloryczne, toteż można je zjadać bez ograniczeń, zwłaszcza, że kryje się w nich naturalny kompleks kilku substancji, znanych ze swoich właściwości odchudzających. Cynaryna, zawarta w świeżych karczochach, jest znanym związkiem przyspieszającym naturalne procesy metaboliczne oraz spalanie tłuszczy. To właśnie ten ostatni proces działania cynaryny jest tak wyjątkowy i czyni karczochy wyjątkowym, naturalnym orężem w walce z nadmiarem cholesterolu i postępującą miażdżycą. Niacyna za to doskonale współgra z węglowodanami, poprawiając ich trawienie i rozkład, nie dopuszczając do odłożenia się kalorii w tkance tłuszczowej. Inulina to jeden ze składników błonnika pokarmowego, właśnie ten składnik odpowiadający za „uczucie wypełnienia” i zmniejszoną chęć na słodycze. Oczyszczanie organizmu z wykorzystaniem karczochowego menu- świeżych i gotowanych warzyw, soku z karczochów a nawet zupy jest wyjątkowo przyjemne i smaczne, niewymagające od nas żadnych większych kulinarnych wyrzeczeń.

Karczochy cały czas w naszym kraju są nowością, chociaż stosunkowo niedaleko nas, w krajach śródziemnomorskich, zjada je się na potęgę. Na szczęście powoli, nieśmiało wchodzą do naszych sklepów i kuchni, a my mamy możliwość zajadania się nimi i korzystania z ich wyjątkowych zdrowotnych właściwości. Prawdziwa zdrowa żywność, bowiem w najlepszej formie składać się będzie właśnie z surowych lub delikatnie przetworzonych, gotowanych na parze sezonowych warzyw i owoców.


ZST