Gruzja jest coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży. Słynie z gościnności i pięknych krajobrazów, ale przede wszystkim z pysznej i aromatycznej kuchni. Co lubią jeść Gruzini? 

Chaczapuri, czyli „flaga” Gruzji

Tak jak Polska słynie z pierogów, Włochy z pizzy, tak Gruzja słynie z chaczapuri. Najpopularniejsze jest adżarskie, czyli drożdżowe ciasto w formie łódki w towarzystwie sera i jajka sadzonego. Wygląda niezwykle spektakularnie i dostępne jest właściwie w każdej knajpie. Chaczapuri występuje w kilku rodzajach. Możemy spotkać imeretyńskie (ma okrągłą formę, a w środku zawiera ser i pastę z czerwonej fasoli) lub megrelskie (bardzo podobne do imeretyńskiego, ale na wierzchu zawiera dodatkowy ser). Jeżeli wybierasz się na dłuższą podróż, posmakuj wszystkich i oceń, które jest najlepsze.

Czarujące sakiewki chinkali

Czyli mięsne, tradycyjne pierożki. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do naszych pierogów, jednak bardzo się różnią. Chinkali przede wszystkim zawierają w środku bulion, który podkreśla niezwykły smak mięsa, a jest to najczęściej baranina lub wołowina. Dlaczego różnica jest tak ogromna? Ponieważ konstruując chinkali, wkłada się w środek surowe mięso, następnie podczas gotowania w gorącej wodzie, wydziela się aromatyczny bulion, który pozostaje zamknięty w sakiewce. Do naszych polskich pierogów, wkłada się już ugotowane mięso, a dokładniej, przyrządzony farsz. Jedząc chinkali, trzeba pamiętać, by były one lekko przestudzone, następnie wkładamy je w całości do buzi. Gdybyśmy kroili je na talerzu, cały bulion wraz z aromatem wypłyną i sakiewki stracą swój smak. Jeżeli jesteś miłośnikiem pierogów, musisz spróbować chinkali.

chinkali
Chinkali przede wszystkim zawierają w środku bulion, który podkreśla niezwykły smak mięsa, a jest to najczęściej baranina lub wołowina | fot.: StockAdobe.com

Coś na słodko, czyli czurczchela

Jest to deser znany też w Rosji i Turcji, jednak pod inną nazwą. W Gruzji zaś, jest on uważany za narodowy deser. Są to orzechy wiązane nićmi, następnie gotowane są w soku z winogron z dodatkiem mąki kukurydzianej. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo słodki deser, ponieważ nie dodaje się do niego ani grama cukru. Gdy orzechy gotowane są w soku, powoli odparowuje woda i tworzy się doskonała karmelowa masa. Jest to na pewno oryginalny i niepowtarzalny smak, którego nie spotkamy w naszych stronach, dlatego warto go spróbować.

czurczechla
Orzechy są wiązane nićmi. Gotowane w soku z winogron i masie z mąki kukurydzianej oraz cukru tworzą coś na kształt podłużnych batonów | fot.: StockAdobe.com

Gruziński chleb

Gruzja to jeden z nielicznych krajów, w którym chleb piecze się tradycyjnie w piecach tone. Chleby shoti wyrabiane są tylko i wyłącznie ręcznie. Ma on odmienną formę. Jest płaski, dość miękki i łatwo rwie się go rękami. Jest to celowy zabieg, ponieważ używa się go jako dodatku do potraw. Moczy się go w pasatach warzywnych, czy przegryza się sałatkę. Zyskuje od wiele zwolenników. Lubią go zarówno dzieci i dorośli. W Gruzji, na każdym osiedlu odnajdziesz tradycyjną piekarnię, w której wypiekane są aromatyczne placki

Gruziński chleb
Gruzja to jeden z nielicznych krajów, w którym chleb piecze się tradycyjnie w piecach tone | fot.: StockAdobe.com

Bogactwo kraju

Kuchnia gruzińska miejscami przeplata się z naszą polską kuchnią, jednak bardzo się różni. Największym bogactwem tego kraju jest niezwykła gościnność i życzliwość, co sprawia, że potrawy tam serwowane smakują jeszcze lepiej. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na podróż do tego pięknego kraju, poszukaj tradycyjnej gruzińskiej restauracji w Polsce, a na pewno dzięki potrawom, przeniesiesz się tam w myślach.


EKI