Większości osób grill kojarzy się przede wszystkim ze smażoną kiełbasą i karkówką. Tymczasem potrawy przyrządzane w ten sposób mogą być nie tylko smaczne, ale i naprawdę zdrowe. Sprawdź, o czym pamiętać, aby bez wyrzutów sumienia móc zjeść pełnowartościowy posiłek z grilla, a także, dowiedz się, czego należy unikać podczas grillowania.

Czy spożywanie grillowanych potraw jest zdrowe?

Nie da się ukryć, że potrawy przyrządzane z wykorzystaniem grilla mogą być zarówno zdrowe i smaczne, jak i szkodliwe dla naszego organizmu. Wiele zależy od tego, po jakie produkty sięgniemy, a także, w jaki sposób będziemy przygotowywać dania. Tłusta karkówka, czy kiełbasa z dodatkiem sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku mogą spowodować, że nabawimy się niestrawności i dyskomfortu trawiennego. O wiele lepszym wyborem będą chude mięsa, a także ryby oraz warzywa, które podczas obróbki termicznej nie stracą wielu składników odżywczych. Aby mieć pewność, że grillowanie będzie zdrowe, warto też zwrócić uwagę na paliwo, po które sięgamy – najlepszy pod tym względem jest brykiet oraz węgiel pochodzący z liściastych drzew, który nie zawiera żywicy.

O czym pamiętać, by zdrowo przyrządzać dania z grilla?

Bardzo ważne, aby podczas grillowania nie koncentrować się wyłącznie na mięsie. Chuda wołowina, kurczak, czy ryba to bardzo dobry wybór, ale menu warto uzupełnić o warzywa, zwłaszcza że większość z nich doskonale nadaje się na grilla. Cukinia nadziewana serem feta, szaszłyki z papryki i cebuli, czy grillowane pomidory podane ze świeżymi ziołami – to tylko przykładowe pomysły na warzywne dania, które mogą stanowić świetny dodatek do mięs oraz ryb. Aby grillowane potrawy były smaczne i jednocześnie korzystne dla naszego zdrowia, warto też postawić na marynowanie. Do przygotowania marynaty można użyć dobrej jakości oleju, jogurtu naturalnego, ulubionych przypraw oraz soku z cytryny. W ten sposób zamarynowane produkty nie tylko będą nabiorą wyjątkowego smaku, ale też zyskają ochronę przed wytwarzaniem chorobotwórczych glikotoksyn, które nie są usuwane przez organizm, a stopniowo nagromadzane mogą być przyczyną wielu niebezpiecznych chorób.

Czego unikać podczas grillowania?

Podczas przyrządzania potraw z grilla należy wystrzegać się mięs zawierających w swoim składzie saletrę, która pod wpływem wysokiej temperatury wydziela nitrozoaminy o potencjalnie kancerogennym działaniu. Zrezygnujmy także z dostępnych w sklepach podpałek, które często są wzbogacane substancjami ropopochodnymi. Stosunkowo częste jest także niechęć do folii aluminiowej. Tymczasem umiejętnie zastosowana nie tylko zabezpieczy mięso przed spaleniem, ale także sprawi, że produkty zachowają większość wartości odżywczych.

Zdrowe i smaczne grillowanie to nie tylko wrzucanie na ruszt tłustej kiełbasy czy karkówki. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki, a potrawy z grilla uzupełnimy o warzywa, wówczas możemy mieć pewność, że przyrządzimy pełnowartościowy posiłek, który z całą pewnością nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.


JKĄ