Odpowiednie przechowywanie żywności jest niezwykle istotne. Pozwala na dłużej zachować świeżość naszego jedzenia. Dzięki temu jesteśmy zdecydowanie zdrowsi, a także oszczędzamy sporo pieniędzy. Dawniej do przechowywania żywności służyły ciemne piwnice i ziemianki. Na szczęście technologia się zmieniła i nie potrzebujemy już tego typu pomieszczeń. Z resztą trudno o nie na przykład w nowoczesnych blokach.

Jak przechowywać żywność, aby na dłużej zachowała świeżość?

Praktycznie w każdym polskim domu kupuje się chleb czy bułki. Najszybciej czerstwieje pieczywo pszenne, zdecydowanie dłuższą świeżość ma pieczywo żytnie. Możemy też przedłużyć jego świeżość odpowiednio je przechowując Idealnie się do tego nada drewniany chlebak bądź lniany woreczek. Powinny być one umieszczone w zacienionym miejscu. Dzięki takim rozwiązaniom nasz chleb będzie miał zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. A to właśnie ona sprawia, że pieczywo dłużej pozostaje świeże i nie pleśnieje. Jeżeli wiemy, że nie zdążmy zjeść pieczywa na czas możemy je zamrozić lub zrobić z niego domową bułkę tartą. Dzięki temu nic się nie zmarnuje…

Kolejny produkt, który znajdziemy praktycznie w każdym gospodarstwie domowym to jajka. Jak je przechowywać? Oczywiście w lodówce. Warto wiedzieć, że jajka dość długo (Nawet 21 dni!) zachowują świeżość, jeżeli są przechowywane w niskiej temperaturze. Pamiętajmy, że jajka myjemy dopiero przed jedzeniem. Nigdy wcześniej. Dzięki temu dłużej będą nadawały się do spożycia. Wiele osób zastanawia się czy da się sprawdzić czy dane jajko nadaje się jeszcze do zjedzenia… Jest na to bardzo prosta metoda. Wystarczy, że zanurzymy podejrzane jako w wodzie. Jeżeli wypłynie na powierzchnię, to oznacza, że jest stare i nie nadaje się do zjedzenia. Natomiast jeśli bez problemu zatonie, to oznacza, że bez obaw możemy je zjeść.

Warto też wspomnieć o miodzie. Jest on zdrowy i praktycznie się nie psuje, jeśli jest odpowiednio przechowywany. W egipskich piramidach znaleziono naczynia z miodem, który miał ponad 4 tysiące lat. Idealnie nadawał się do spożycia i smakował wyśmienicie. Jak przechowywać miód żeby nie stracił swoich prozdrowotnych właściwości? Przechowujmy go w suchym i zacienionym miejscu, w umiarkowanej temperaturze. W cieple miód może zacząć fermentować, pojawi się niechciana pleśń i będziemy  musieli go wyrzucić.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Świeże warzywa i owoce myjemy bezpośrednio przed spożyciem. Jeśli tylko mamy taką możliwość to je mroźmy. Dzięki temu zachowamy ich walory zdrowotne i smakowe. Dodatkowo uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy warzywa i owoce z importu potrafią niemało kosztować. Inny sposób na dłuższe przechowywanie żywności, to robienie domowych przetworów. Są one zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze od tych, które znajdziemy na sklepowych półkach.

W Polsce nagminne jest wyrzucanie żywności. W ten sposób tracimy nie tylko nasze pieniądze, ale i niszczymy środowisko naturalne. Dlatego róbmy przemyślane zakupy oraz zadbajmy o odpowiednie przechowywanie naszego jedzenia.

AWY