Od wielu lat kawa cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi na całym świecie. Z małych niepozornych ziarenek kawowca powstaje napój, który doskonale smakuje, niezwykle orzeźwia i poprawia humor. Wśród wielu odzajów napojów, szczególnie cenione jest espresso, wyróżniające się intensywnym smakiem, mocnym aromatem oraz cienką warstwą gęstej orzechowo-brązowej cremy. W czym tak naprawdę tkwi tajemnica sukcesu espresso?

Sekrety słynnego napoju

Tak naprawdę nazwa „espresso” to nie jedynie kawa, lecz także sposób jej przygotowania w specjalnym urządzeniu. Służy do tego ekspres ciśnieniowy, który w krótkim czasie przepuszcza około 35ml gorącej wody pod dużym ciśnieniem, przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawowca. Do zaparzenia najlepszego espresso najczęściej używa się specjalnie wyselekcjonowanych mieszanek kaw. Prawidłowo przygotowane espresso powinno być pokryte cienką warstwą ciemnej, kremowej pianki, dodatkowo podkreślającej aromat napoju. Kawę najczęściej serwuje się w małej, ogrzanej filiżance ze spodkiem. Dla smaku można do niej dodać szczyptę cukru. W niektórych kawiarniach do espresso podaje się także kieliszek wody, który służy do przepłukiwania kubków smakowych przed degustacją samego napoju. Zdaniem specjalistów takie postępowanie pogłębia doznania smakowe i picie espresso czyni jeszcze bardziej przyjemnym.

Skąd się wzięło espresso?

Espresso pochodzi z Włoch i podobnie jak starożytne Koloseum, pizza z pieca, czy romantyczne gondole, jest wręcz symbolem tego słonecznego państwa. Pierwszym człowiekiem, który na początku XX wieku stworzył specjalny ekspres do espresso był Luigi Bezzera, jednak dopiero pod koniec II Wojny Światowej Giovani Gaggia ulepszył urządzenie i rozpoczął jego produkcję. Dzięki temu ekspresy trafiły do kawiarni i restauracji, gdzie przygotowywane w nich espresso szybko zyskało sławę nie tylko w Europie, ale także w innych zakątkach świata. W obecnych czasach, jeśli posiadamy odpowiednie urządzenie, sami możemy przygotować espresso w zaciszu domowym. W tej roli świetnie sprawdza się ekspres ciśnieniowy na kapsułki, który przy minimalnym zaangażowaniu w przygotowanie kawy, gwarantuje intensywny smak, wspaniały aromat i gęstą piankę na naszym espresso.

Wyjątkowe espresso z kapsułki

Najlepsze espresso powstaje z połączenia różnych gatunków kaw. Wtedy jego smak staje się bardziej wyrazisty, nabiera głębi i charakteru. Doskonale wyważone i dobrane smakowo mieszanki zawierają kapsułki espresso, z których przygotowuje się wyjątkowe kawy. Dzieje się tak dlatego, że znajdujące się w nich ziarna pochodzą z najlepszych plantacji z różnych zakątków świata. W zależności od sposobu uprawy, rodzaju gleby, zbioru i suszenia, ziarna kawowca nabierają innych cech. Odpowiednio prowadzona przez specjalistów selekcja sprawiła, że powstała cała gama mieszanek służących do przygotowania espresso o różnym smaku, odcieniu, mocy i aromacie.

Powstałe z maleńkiej kapsułki espresso, może cię zaskoczyć intensywnym, korzennym smakiem, orzeźwiającą nutą kwiatową, subtelnym aromatem wanilii, owoców lub egzotycznych przypraw. Posiadając ekspres ciśnieniowy na kapsułki (np. Nespresso), warto wypróbować w zaciszu domowym wiele różnorodnych pod względem pochodzenia mieszanek kaw i wybrać tę, która najlepiej wpisuje się w nasze preferencje.


Materiał partnera zewnętrznego