Strona główna Lifestyle Kuchnia Herbata LOYD Earl Grey

Herbata LOYD Earl Grey

357
0
Herbata Loyd Earl Grey
Napar z suszu czarnej herbaty nabywa specyficznego aromatu dzięki gorzkiemu olejkowi ze skórki bergamontowej pomarańczy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Herbata Earl Grey to czarna herbata aromatyzowana olejkiem bergamotowym. Mieszanka ta została tak nazwana na cześć arystokraty brytyjskiego Charlesa Greya, który podobno otrzymał ją w prezencie  od mandaryna chińskiego – jako wyraz wdzięczności za uratowanie topiącego się syna. Inna legenda mówi o przekazaniu Greyowi przepisu na aromatyzowaną herbatę w zamian za ocalenie syna indyjskiego radży z tygrysiej paszczy. Faktem jest, że Anglicy hrabiego Greya nie zapamiętali jako człowieka, który między innymi zniósł niewolnictwo w Imperium Brytyjskim, ale tego, który podarował im ich ulubiony napój.

Napar z suszu czarnej herbaty nabywa specyficznego aromatu dzięki gorzkiemu olejkowi ze skórki bergamontowej pomarańczy. Nazwę bergamotka wprowadzili Turcy określając tym mianem uprawiany w strefie śródziemnomorskiej owoc Książęcej Gruszki zbliżony kształtem do owoców cytrusowych, posiadający grubą, mięsistą skórkę.

Olejek ten znajduje także zastosowanie w aromaterapii, w produkcji perfum oraz leczniczo przy problemach układu trawiennego. Jego zapach orzeźwia i przynosi ulgę w przeziębieniu, kaszlu i grypie, oczyszcza bowiem powietrze i ma działanie przeciwwirusowe. Substancje zawarte w olejku bergamotowym wzmacniają również układ odpornościowy, zwiększają produkcję endorfin, odpowiedzialnych za poprawę nastroju oraz stymulują  pracę mózgu.

Earl Grey to praktycznie herbata czarna, więc jej parzenie nie jest skomplikowane. Stosujemy około jednej łyżki suszu na czajniczek lub na filiżankę. Herbatę zalewamy wrzątkiem i parzymy od 2 do 3 minut. Pamiętajmy, że czarna herbata im jest krócej parzona tym zawiera więcej kofeiny. Po drugiej minucie parzenia z suszu zaczynają wydzielać się garbniki, które neutralizują teinę – jak w herbacie nazywana jest kofeina. Napar staje się tym samym bardziej gorzki i mniej pobudzający.

Najprościej jednak skorzystać z gotowej oferty – herbaty ekspresowej. Doskonała jest herbata czarna aromatyzowana olejkiem bergamotowym marki LOYD – Black Tea Earl Grey. Należy do linii wysublimowanych czarnych herbat liściastych, porcjowanych w piramidki, które dzięki zastosowaniu innowacyjnego, jedwabistego, idealnie neutralnego smakowo materiału, jeszcze lepiej uwalniają zawarty w mieszance bukiet i smak. Trójwymiarowy kształt torebki zapewnia listkom herbaty wystarczająco dużo miejsca, aby w pełni mogły się rozwinąć i oddać pełnię aromatu bezpośrednio do wrzątku, tworząc napar najwyższej jakości – jak z zaparzacza.

Sprzedawana jest w charakterystycznych czerwonych pudełeczkach, w których – jak zapewnia producent – mogą znaleźć się jedynie herbaty, które uzyskały najwyższe noty kiperskie. Ich selekcja odbywa się w ściśle określonych warunkach i zazwyczaj jedna na sto prób zostaje zakwalifikowana do finalnego produktu.

Herbata earl grey doskonale komponuje się z dodatkami np. miodem, czy cytryną. Tym razem jednak polecamy… latte earl grey.

Potrzebujemy jedną torebkę herbaty LOYD – Black Tea Earl Grey, ¾ szklanki wrzącej wody, ¾ szklanki mleka, ½ – 1 łyżeczka syropu waniliowego, szczypta cynamonu

Herbatę LOYD – Black Tea Earl Grey parzymy 2-3 minuty. Wlewamy podgrzane (nie zagotowane!) mleko. Dodajemy syrop waniliowy i posypujemy cynamonem. Smacznego!


Materiał partnera zewnętrznego