Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Pije ją cały świat od zarania dziejów. Napój ten jest bardzo rozgrzewający jesienią i zimą, a dodatkowo bardzo dobrze wpływa na nasz organizm. Często jednak pijąc herbatę, nie jesteśmy w pełni świadomi, jaki to rodzaj herbaty i czy aby na pewno jest przez nas odpowiednio zaparzany. Poniżej krótko opiszemy, czym charakteryzują się najpopularniejsze odmiany herbat oraz jak powinny zostać zaparzone

Herbata zielona

Zielona herbata jest trunkiem, który znany jest już od zarania dziejów a pito go już w Cesarstwie chińskim. Zielona Herbata jest również jednym z najzdrowszych rodzajów herbat, jakie możemy dostać. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko raka oraz znacznie poprawia wygląd skóry. Musimy jednak pamiętać, iż każda zielona herbata różni się od siebie gatunkiem liści, z jakich została przygotowana. Jednak bez względu na odmianę pewne zasady parzenia herbaty zielonej są niezmienione. Najważniejszą kwestią, która jest mało znana, jest temperatura parzenia. Zielona herbata powinna zostać zaparzana w temperaturze około 70 stopni. Oznacza to, że po zagotowaniu wody warto ją odstawić na 10, 15 minut aż trochę ostygnie. Dopiero wtedy zielona herbata ujawni wszystkie swoje drogocenne właściwości. Zależnie od długości parzenia, herbata może mieć właściwości pobudzające porównywalne z kawą, lub właściwości relaksacyjne, jeżeli parzenie herbaty wydłużymy dwukrotnie.

Herbata czarna

Herbata czarna jest najpowszechniejszym rodzajem herbaty, jaki przychodzi nam spożywać na co dzień. Picie czarnej herbaty zmniejsza u nas ryzyko zawału serca oraz chorób układu krążenia. Doskonale również sprawdza się stymulowaniu naszej koncentracji i skupienia. Herbatę czarną powinniśmy parzyć w temperaturze którą można scharakteryzować jako „biały wrzątek”. Oznacza to pierwsze kilka sekund od zagotowania się wody. Dopiero wtedy herbata odkrywa wszystkie swoje aromaty a my możemy cieszyć się doskonałym smakiem. Woda mocno przegotowana nie będzie w stanie odkryć całości smaku i aromatu czarnej herbaty. Czarna herbata powinna być parzona maksymalnie przez 5 minut.

Herbata biała

Biała herbata, wcześniej praktycznie nieznana jest w Polsce coraz bardziej popularna, głównie ze względu na swoje bardzo prozdrowotne właściwości. Biała herbata, podobnie jak inne rodzaje działa pobudzająco na organizm, jednak poza tym w pozytywny sposób oddziałuje na zęby i dziąsła. Picie białej herbaty działa antybakteryjnie i antywirusowo. Zmniejsza się wtedy ryzyko złapania choroby. Biała herbata podobnie jak zielona ma wiele różnych rodzajów. Dlatego czas parzenia jest zmienny i może wahać się od 5 minut do aż 20. Białą herbatę powinniśmy przyrządzać z wodą o temperaturze około 85 stopni, po zagotowaniu wody więc powinniśmy chwilę zaczekać.

Herbata czerwona

Czerwona herbata znana jest z tego, że wspomaga proces odchudzania się i obniża cholesterol. Tego typu, coraz popularniejsza w Polsce odmiana herbaty chroni również nasze zęby przed próchnicą. Herbata czerwona powinna być parzona w wodzie o temperaturze 90 stopni przez około 3 minuty. Jest herbata, która ze względu na swój bogaty smak powinna być pita bez cukrów oraz innych dodatków.

ŁNA