Odpowiednie umieszczenie w piecu, nadzorowanie procesu pieczenia i wyjęcie we właściwym momencie – to przepis na pizzę idealną. Zarówno w przypadku pierwszej, jak i ostatniej czynności przyda się łopata do pizzy. Jej kształt jest zwykle bardzo podobny, może się natomiast różnić materiałem wykonania. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się łopata do pizzy drewniana, aluminiowa i ze stali nierdzewnej.

Łopata do pizzy – jakie jest jej zastosowanie?

Pizza to jedno z dań kuchni włoskiej, które ma ogromną liczbę zwolenników. Niektórzy wybierają klasyczną margheritę, inni preferują mięsne połączenia, jeszcze kolejni całkowicie niestandardowe smaki. Do idealnego jej wypieczenia najlepiej sprawdza się profesjonalny piec, dzięki któremu pizza będzie chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku. Może on być drewniany, gazowy bądź elektryczny. Bez względu jednak na sposób zasilania, konieczne jest narzędzie, które przeniesie surowy placek do jego wnętrza, a następnie wyjmie, gdy będzie już idealnie wypieczony.

Okazuje się zatem, że wśród niezbędnych akcesoriów każdego kucharza niewątpliwie znajduje się łopata do pizzy. To właśnie ona pozwala bezpiecznie transportować placek do i z pieca i umieszczać go w konkretnym miejscu komory, a w razie potrzeby obracać.

Łopata do pizzy może być wykonana z drewna, aluminium bądź stali nierdzewnej. Każdy  z tych materiałów ma nieco inne właściwości, jednak wszystkie są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Długi trzonek, na którym jest umieszczona łopata, zdecydowanie ułatwia wykonanie tych czynności, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo pracy i niweluje ryzyko oparzeń, gdyż nie ma potrzeby zbliżania się do rozgrzanego pieca, bez względu na to, czy jest on niewielki, czy może posiada głęboką komorę.

Pizza to jedno z dań kuchni włoskiej, które ma ogromną liczbę zwolenników | fot.: materiał partnera

Drewniana łopata do pizzy

Jednym z częściej spotykanych modeli jest drewniana łopata do pizzy. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z jasnym drewnem bukowym, które jest trwałe oraz elastyczne. Całość nie jest zbyt ciężka i można łatwą nią manewrować. Drewniana łopata do pizzy prezentuje się niezwykle dobrze – jednocześnie domowo i rustykalnie oraz elegancko i klasycznie. Trzeba jednak uważać, by nie miała zbyt częstego kontaktu z wilgocią, gdyż materiał ten wykazuje dość wysoką kurczliwość.

Aluminiowa łopata do pizzy

Poza drewnianą łopatą do pizzy dużą popularnością cieszą się też aluminiowe. Są zdecydowanie lżejsze, choć bardzo wytrzymałe, i sprawdzą się doskonale w miejscach serwujących te okrągłe placki w dużej ilości. Aluminiowa łopata do pizzy jest bardzo łatwa w czyszczeniu i całkiem wytrzymała na korozję. Niektóre modele posiadają także trzonek z aluminium, inne zaś z drewna.

Łopata do pizzy ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to zaś materiał całkowicie odporny na korozję, charakteryzujący się niesamowitą wytrzymałością na wszelkie wgniecenia, rysy czy inne uszkodzenia mechaniczne. Łopata do pizzy ze stali nierdzewnej jest najłatwiejsza w utrzymaniu czystości. To także produkt bardzo trwały i niezawodny, który ma jedno ale – tego typu łopata do pizzy jest cięższa od aluminiowej czy drewnianej.

Podsumowując, łopata do pizzy to niezbędny sprzęt kucharza, który nie tylko usprawnia jego pracę, ale też wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jej wykonywania. Należy wybierać ją, dopasowując ściśle do swoich wymagań i preferencji. Dla jednych strzałem w dziesiątkę będzie drewniana łopata do pizzy, dla innych zaś aluminiowa albo ze stali nierdzewnej. Każda natomiast pozwoli zachować formę i kształt placka bez żadnych deformacji, rozciągania czy innych niespodzianek.

Materiał partnera