Strona główna Lifestyle Kuchnia Domowy barek – jak go wyposażyć?

Domowy barek – jak go wyposażyć?

307
0
drink w szklance na drewnianym stole w tle lampki
Podpowiadamy, w jakie akcesoria warto wyposażyć domowy barek, aby przygotowywanie drinków było nie tylko wygodne, ale i jak najbardziej profesjonalne | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niezależnie od tego, czy jesteś koneserem wybranych trunków, czy lubisz serwować gościom fantazyjne drinki, w każdym przypadku dobrze wyposażony barek domowy to podstawa. Dlaczego? Owszem, wina można napić się z przypadkowego kieliszka, drinka przygotować w szklance i zamieszać łyżeczką… Jednak nie będzie to ani eleganckie, ani przyjemne, prawda? Podpowiadamy, w jakie akcesoria warto wyposażyć domowy barek, aby przygotowywanie drinków było nie tylko wygodne, ale i jak najbardziej profesjonalne.

Co poza różnymi rodzajami alkoholu powinno znaleźć się w domowym barku?

O ile trunki wybierać będziesz zapewne zgodnie z indywidualnymi preferencjami i w oparciu o pewien kanon, który pozwala na przygotowywanie najbardziej popularnych koktajli oraz drinków, pozostałe wyposażenie barku to kilka niezbędnych i absolutnie podstawowych rzeczy. Konieczne będą akcesoria barmańskie, które umożliwiają m.in. mieszanie składników, nalewanie do kieliszków, odmierzanie proporcji składników koktajli, czy po prostu sprawne otwieranie butelek. Do tego oczywiście kieliszki i karafki – odpowiednie rodzaje dedykowane poszczególnym trunkom. Ze znalezieniem tego typu wyposażenia nie będziesz mieć żadnych problemów. Interesujące propozycje w tym zakresie znaleźliśmy np. na https://www.dedekor.pl/bar . Wyposażając domowy barek, warto z pewnością zakupić: otwieracz(e), korkociąg(i), deskę do krojenia cytrusów, termometr do wina, tłuczek i foremki do lodu oraz duży pojemnik na lód. Dodatkowo potrzebne będą:

Shaker

Wystarczającym rozwiązaniem, aby dobrze wymieszać składniki i wygodnie przelać je do kieliszków, będzie tutaj zwyczajny shaker z sitkiem i zakrętką. Osobom poszukującym w pełni profesjonalnych akcesoriów polecamy z kolei shaker bostoński (wyposażony jest w szklaną wewnętrzną miarkę do odmierzania składników różnych rodzajów drinków) z mieszadłem Lounge.

Elektryczny blender

Margarita, pina colada czy daquiri to drinki wymagające zmiksowania składników. Blender będzie tutaj niezastąpiony.

Miarki barmańskie

Aby dokładnie odmierzać właściwe proporcje drinków, przydadzą się z pewnością łyżeczki i przezroczyste kubki z podziałką. Warto zaopatrzyć się w cały zestaw miarek o różnej pojemności.

Wyciskarka do cytrusów

Drinki ze świeżym sokiem pomarańczowym lub cytrynowym? Tutaj potrzeba będzie wyciskarka do owoców. Dobrze, jeśli będzie wyposażona w sitko, dzięki czemu unikniesz pestek owoców w przygotowanych drinkach.

Tłuczek do owoców, cukru i mięty

Aby dobrze rozgnieść owoce, rozetrzeć listki mięty czy skruszyć cukier (bezpośrednio w kieliszku) konieczny będzie tłuczek – drewniany lub stalowy. Dzięki temu przygotowanie mojito będzie zdecydowanie prostsze, a sam drink bardziej efektowny.

trzy kolorowe drinki w szklankach
Dla eleganckiego serwowania wybranych trunków, z pewnością przydadzą się odpowiednie szklanki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kieliszki i karafki

Dla eleganckiego serwowania wybranych trunków, z pewnością przydadzą się karafki. Warto zaopatrzyć się w kilka – w zależności od rodzaju serwowanego alkoholu. Inne karafki dedykowane są serwowaniu wina (białego i czerwonego), inne przeznaczone do alkoholi mocnych (wódki, whisky, brandy), a jeszcze inne do alkoholi słodkich (likiery, nalewki). W dobrze zaopatrzonym sklepie szybko odnajdziesz każdy z wymienionych typów karafki. A co z kieliszkami? Tutaj absolutną podstawą będą:

  • kieliszki koktajlowe – na średnio wysokiej nóżce oraz czarce rozszerzającej się ku górze, sprawdzą się w serwowaniu martini,
  • kieliszki do wina, odpowiednio białego i czerwonego,
  • kieliszki do szampana,
  • kieliszki do wódki, tequili i short drinków – o grubym dnie i pojemności od 30 do 60 ml,
  • kieliszki do likieru (typu cordial),
  • kieliszki do margarity – najczęściej mają pojemność 270 ml, czarkę w kształcie tulipana rozszerzającego się ku górze oraz wysoką nóżkę.

Dodatkowo możesz rozważyć zakup kieliszków typu hurricane (ich kształt przypomina nieco gruszkę, a pojemność wynosi od 300 do 450 ml). To opcja idealna do serwowania drinków mrożonych i gęstych koktajli, także bezalkoholowych.


Materiał partnera zewnętrznego