Strona główna Lifestyle Kuchnia Co warto wiedzieć o napojach roślinnych?

Co warto wiedzieć o napojach roślinnych?

39
0
napój roślinny
Czym tak naprawdę jest „mleko” nazywane też „napojem” roślinnym i kiedy warto po nie sięgnąć? | fot.: materiał partnera

Parlament Europejski ponownie pochylił się ostatnio nad zagadnieniem nazewnictwa produktów roślinnych. Dyskusja dotyczy choćby coraz częściej pojawiającego się na rynku spożywczym mleka sojowego, ryżowego lub kokosowego.

Spór wokół określenia nie wpływa jednak na zmniejszenie zapotrzebowania na takie produkty. Wprost przeciwnie. Z każdym rokiem zyskują one szerokie grono zwolenników, którzy widzą w nich wartościowy zamiennik dla żywności pochodzenia zwierzęcego.

Czym tak naprawdę jest zatem „mleko” nazywane też „napojem” roślinnym i kiedy warto po nie sięgnąć?

Mleko roślinne – co to takiego?

Napoje roślinne w teorii nie mają z mlekiem nic wspólnego. Składają się one z wody oraz nasion rozmaitych roślin. Najczęściej można spotkać gotowe produkty z migdałów, owsa, soi lub jęczmienia. Szeroki wybór takich napojów oferuje choćby SklepAgnex.pl, stawiający na zdrową i ekologiczną żywność.

Produkty tego typu w teorii nie mają zatem nic wspólnego z prawdziwym mlekiem, pochodzącym od krów lub kóz. Stosowanie tej nazwy weszło jednak do obiegu przede wszystkim ze względu na charakterystykę produktów roślinnych, które z wyglądu przypominają ten biały, popularny napój.

Dla kogo są przeznaczone napoje roślinne?

Szeroki wybór napojów roślinnych na rynku stanowi odpowiedź na nieustannie rosnące zapotrzebowanie na tego typu żywność wśród świadomych konsumentów.

Produkty tego typu powstały głównie z myślą o osobach cierpiących z powodu nietolerancji laktozy. Szacuje się, że obecnie wśród dorosłych Polaków problem ten może dotyczyć nawet do 40% całej populacji. Napoje roślinne stały się zatem sposobem na to, żeby również oni mogli cieszyć się porcją porannych płatków albo kawą z mlekiem, której walory nie odbiegają od tradycyjnego napoju.

Mleko roślinne z czasem zaczęło być też chętnie wykorzystywane przez ludzi stosujących dietę wegetariańską i wegańską, eliminującą w pełni produkty odzwierzęce z codziennego jadłospisu. Obecnie ich populacja w Polsce przekroczyła milion osób i nadal rośnie.

Warto wspomnieć też o tym, że po napoje roślinne coraz częściej sięgają również konsumenci szukający po prostu urozmaicenia w zdrowej i pełnowartościowej diecie. Jest to bowiem produkt w zasadzie dla każdego, kto chce się dobrze odżywiać.

Napoje roślinne – wartości odżywcze

Skład poszczególnych napojów roślinnych nieco się różni. Zawartość składników odżywczych jest w pełni uzależniona od rodzaju zastosowanych produktów. Kupując takie „mleko”, powinno się dokładnie przeanalizować skład. Wysoka zawartość na przykład migdałów gwarantuje, że mamy do czynienia z wartościowym produktem. Warto unikać gotowych napojów dosładzanych.

Co znajdziemy w napojach roślinnych? Napój sojowy posiada na przykład więcej witaminy E, a owsiany jest bogaty w beta-glukany, czyli rodzaj cennego błonnika pokarmowego. Niektóre rodzaje mleka wzbogaca się dodatkowo o wapń, witaminę D oraz witaminy z grupy B. Takie produkty fortyfikowane potrafią zawierać niemal tyle białka, co nabiał.

Jak widać, produkty roślinne wyróżniają się bogatym, zdrowym składem i pysznym smakiem. Warto zatem po nie sięgać, bez względu na to, czy będziemy je nazywać „mlekiem roślinnym” czy „napojami roślinnymi”.


Materiał partnera zewnętrznego