Świeżo zaparzona kawa w domu może być nie tylko wspaniałym porannym rytuałem na rozpoczęcie dnia, ale także sposobem, aby dowiedzieć się więcej o swojej kawie. Przy tak wielu odmianach ziaren i metodach przygotowywania, możesz eksperymentować, aby odkrywać nowe smaki i nigdy się nie znudzić. W tym artykule omówimy pięć różnych sposobów parzenia kawy w domu – od narzędzi, których będziesz potrzebować, po profile smakowe, których powinieneś się spodziewać.

Parzenie tradycyjne

Różne sposoby parzenia i urządzenia wykorzystywane w tym procesie mają bardzo duży wpływ na smak kawy. Wciąż jednak to sama kawa pozostaje najważniejszą kwestią. Tylko dzięki świeżej kawie dobrej jakości można doświadczyć najsilniejszego wrażenia smakowego. Dobry klasyk, czyli napar w filiżance to dokładnie to, co brzmi najbardziej swojsko dla wielu z nas. Jest to idealna metoda, jeśli nie ma się do dyspozycji żadnych narzędzi do parzenia ani ekspresów do kawy. Ten sposób nie wymaga wiele pracy i czasu. Wszystko, czego potrzeba, to czajnik do zagotowania wody i filiżanka do zaparzenia kawy. Proces sprowadza się do wsypania do filiżanki ulubionej kawy mielonej (lub zmielenia bezposrednio przed zaparzeniem, aby uzyskać więcej świeżości i aromatu) i zalania jej gorącą wodą. Kilka minut zaparzania, aż kawa „naciągnie” i już jest  gotowa do picia. Podczas parzenia można przykryć kubek, aby uzyskać lepszy efekt. Fusy pozostają w filiżance lub można się ich pozbyć, przelewając napój do innej filiżanki i pozostawiając fusy na dnie. Kawa przygotowana w ten sposób będzie miała dość wysoki poziom kofeiny, ponieważ im dłużej fusy mają kontakt z wodą, tym więcej kofeiny uwalniają. Parzenie bezpośrednio w filiżance bez filtra może zwiększyć intensywność smaku, ale jeśli będzie zbyt długie, to w napoju mogą pojawić się gorzkie nuty.

Metoda filtrowa

Ta metoda wymaga ekspresu przelewowego. Urządzenia te są dostępne w przystępnej cenie i wykonują większość pracy. Każda porcja wymaga papierowego filtra, który wkłada się do zaparzacza. Po prostu wlej wodę do specjalnego zbiornika na wodę, wsyp zmieloną kawę do filtra i naciśnij przycisk, aby rozpocząć parzenie. Woda jest podgrzewana i powoli przepuszczana przez filtr z kawą. Przygotowana kawa powoli kapie przez spód filtra do dzbanka, służącego do serwowania i nalewania. Jest to dość prosta metoda, idealna do zaparzania większych ilości kawy. Niektóre zaparzacze mogą jednorazowo przygotować do 8, a nawet 12 filiżanek, a inne mają jeszcze opcję podgrzewania, aby przygotowana kawa była dłużej ciepła. Gdy woda przenika przez zmieloną kawę, wchłania jej olejki, aromaty i esencje, pozwalając na uzyskanie intensywnego, mocnego aromatu. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez European Journal of Preventive Cardiology wykazały, że kawa przygotowana metodą filtrową jest zdrowsza od tej przygotowanej bez filtra.

Drip lub Chemex

Ten styl parzenia wymaga kilku narzędzi – czajnika, zaparzacza Chemex lub Hario V60, kilku filtrów i kawy mielonej. Wymaga też więcej czasu i trochę więcej wysiłku, ponieważ jest to proces ręcznego parzenia, który składa się z kilku kroków. Generalnie, gorącą wodę wylewa się powoli, okrężnymi ruchami na zmieloną kawę, która znajduje się w papierowym filtrze, takim samym jak w ekspresie przelewowym, jednak tutaj wszystko dzieje się ręcznie i im więcej masz w tym doświadczenia – tym lepiej. Podczas całego procesu musisz kontrolować strumień wody, wylewać powoli i rózwnomiernie, koncentrycznymi okręgami od środka na zewnątrz. Przestrzegaj rozłożenia procesu w czasie, ponieważ pierwsze nalanie powinno stanowić tylko 15% wody, następnie pozwól kawie „rozkwitnąć” przez 30 sekund i dopiero potem kontynuuj wylewanie pozostałej części wody. Całkowity czas parzenia powinien wynosić około 3 minut dla naparu 400 ml. Taka metoda naprawdę pozwala zdobyć doświadczenie związane z kawą, jednocześnie umożliwiając dostosowanie zmiennych za każdym razem, gdy parzysz i eksperymentujesz. Takie napary mają bardzo lekki i klarowny smak, więc każdy zapalony miłośnik kawy je pokocha. Doskonale nadają się również do ujawnienia subtelnych właściwości kaw speciality.

Cold brew, czyli kawa na zimno

Ta metoda jest świetna na lato, ale można się nią cieszyć o każdej porze roku. Cold brew wymaga dość sporo czasu, ale niewiele wysiłku. Ziarna kawy należy zmielić dość grubo, zalać wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić do nasiąknięcia przez pewien czas. Można też włożyć napar do lodówki, aby uzyskać orzeźwiającą świeżość. Zimna woda sprawia, że do napoju nie przedostaje się goryczka, natomiast poziom kofeiny jest w nim dość wysoki, ponieważ kawa ma długi kontakt z wodą. „Parzenie” na zimno pozwala uzyskać zupełnie inne nuty smakowe z typowych ziaren i ukazać całkiem nowe wrażenia z picia kawy. Należy jednak pamiętać, że przygotowywanie kawy na zimno cold brew może trwać od 12 do 24 godzin, więc jeśli chcesz mieć kawę łatwo i w danej chwili, to raczej będziesz musiał wybrać inną metodę!

Metoda ciśnieniowa – Espresso

Jest to klasyczna włoska metoda, w której gorąca woda pod ciśnieniem jest przepuszczana przez filtr z drobno zmieloną kawą. Ta technika wymaga automatycznego lub kolbowego ekspresu do kawy. Woda pod ciśnieniem daje silnie skoncentrowaną porcję kawy espresso, tzw. shot z charakterystyczną cremą (kremową pianką) na wierzchu. Espresso jest z reguły bardziej gęste niż kawa robiona innymi metodami, a w wyniku procesu parzenia pod ciśnieniem, aromaty i substancje smakowe są skoncentrowane i mają bardziej wyrazisty smak. Prostym sposobem na przygotowanie espresso jest użycie automatycznego ekspresu do kawy, w którym przygotowanie napoju sprowadza się do przyciśnięcia jednego guzika. Kolbowy ekspres do kawy wymaga oddzielnego mielenia, odpowiedniego uciśnięcia kawy w filtrze, dostosowywania proporcji wody w celu uzyskania najlepszego smaku itd. Jest to dość złożony proces odpowiedni nie tylko dla tych, którzy lubią mocniejsze, bardziej kremowe kawy, ale także dla miłośników samego procesu parzenia. Tą metodą można również robić napoje kawowe z mlekiem, ponieważ espresso jest podstawą kaw białych, jak cappuccino czy latte.

Różne metody przygotowywania kawy można stosować przy różnych okazjach, a nawet porach roku. Eksperymentuj ze swoimi naparami, aby znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada. A może należysz do tych, którzy preferują tylko jedną z wymienionych metod? Nie zapominaj, że kawa to bogactwo różnorodności i na przykład można zafundować sobie espresso z rana, V60 po południu i cold brew w weekend.


Materiał partnera zewnętrznego