Często słyszy się o tym, że powinniśmy spożywać co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. To mit czy naukowo udowodniony fakt? Jak osiągnąć taki dzienny wynik? Czy w takim razie przyda się wyciskarka do owoców i warzyw? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Pięć porcji to nie mit

Pięć porcji to nie tylko wymysł naukowców, ale efekt wieloletnich badań. Rzeczywiście specjaliści w zakresie żywienia doszli do wniosku, że podstawę naszej codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce. To produkty, które dbają o nasze zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję. Zawierają wiele cennych składników, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki owocom i warzywom możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na tak powszechne dzisiaj w społeczeństwie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, cukrzyca, a nawet niektóre nowotwory. Uzupełniając swoją dietę o owoce i warzywa rzadziej borykamy się też z otyłością i po prostu mamy więcej energii. Czy przyda się zatem wyciskarka do owoców i warzyw?

Jak spożywać pięć porcji dziennie?

No tak, ale wiele osób powie, że pięć porcji to za dużo, bo przecież spożywają co najwyżej trzy posiłki dziennie. Jak zatem uzupełnić dietę o tak dużą dawkę owoców i warzyw? Naukowcy wskazują, że optymalna, dzienna porcja owoców i warzyw to co najmniej 400 gramów. Dzieląc to na pięć porcji wychodzi po 80 gramów. Jak zrealizować ten wymóg? Wystarczy skomponować jadłospis w taki sposób, aby zawsze zawierał on dawkę owoców i warzyw. Na śniadanie możemy na przykład zjeść świeżego pomidora lub ogórka do kanapki albo skroić banana do owsianki. Do obiadu warto dorzucić coś zielonego, a zatem chociażby sałatkę warzywną albo grillowaną cukinię. Jeżeli mamy słabość do słodyczy w ciągu dnia, postarajmy się też zamienić je na zdrowy owoc. No i warto pić soki owocowo-warzywne. Najlepiej przyrządzić je samodzielnie ze świeżych produktów. Pomoże w tym wyciskarka do owoców i warzyw.

Jakie soki warto pić?

Co do soków, warto jeszcze dodać, że te, które kupujemy w sklepie, mogą zawierać pewną dawkę niekoniecznie pożądanych składników. W składzie popularnych nektarów znajdziemy na przykład większą ilość cukrów lub substancji słodzących oraz dodatkowych aromatów. Właśnie dlatego lepiej postawić na te, samodzielnie wyciskane. Dzięki sokom wyciskanym zyskujemy naturalny, owocowy smak, aromat i niezliczone składniki odżywcze. Tego na pewno nie doświadczymy przy sokach, poddawanych rozmaitym procesom obróbki. Posiadając odpowiedni sprzęt, czyli wyciskarkę do owoców i warzyw, można przygotować pyszny napój w kilka minut. Wiele modeli wyciskarek nie wymaga nawet szczególnego krojenia owoców i warzyw przed ich wyciśnięciem. Taki sok warzywno-owocowy może być idealną przekąską między posiłkami albo pożywnym, chłodzącym napojem w czasie letnich upałów.


Materiał partnera zewnętrznego