Czy wiesz, w jaki sposób powstaje papier toaletowy? Z czego jest zrobiony? I od czego zależy jakość jego użytkowania?
Z czego jest papier toaletowy?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo prosta, w końcu jest zawarta w samym pytaniu. W rzeczywistości jednak stwierdzenie z czego jest papier toaletowy wymaga nieco więcej zaangażowania. Otóż papier toaletowy, podobnie jak tradycyjny papier, wytwarzany jest z włókien roślinnych, czyli z celulozy. Jest ona polisacharydem, który znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle papierniczym, ale również w przemyśle włókienniczym czy farmaceutycznym, a także przy wytwarzaniu tworzyw sztucznych. Papier otrzymywany jest przede wszystkim z takich roślin jak topola, jodła, buk, świerk, konopie, trzcina czy różne zboża. Ważne jest jednak to, że papier toaletowy może być wytwarzany zarówno z czystej celulozy, jak i z makulatury – w tym drugim przypadku jest to zatem znacznie bardziej ekologiczne.
Warto jednak zauważyć, że to, z czego jest papier toaletowy, bezpośrednio wpływa na jego późniejsze walory użytkowe. Papier z celulozy jest miękki i wytrzymały – właściwości te są znacznie większe niż w przypadku papieru z makulatury. Mało tego, szary papier z makulatury powszechnie uważany jest za bardzo mało komfortowy i nietrwały. Ale z drugiej strony te względy ekologiczne… Korzystanie z szarego papieru przyczynia się do ochrony drzew, do tego nie jest on poddawany chemicznemu barwieniu oraz barwieniu.
Jak powstaje papier toaletowy?
Nieco uproszczając ten proces, można go przedstawić w zaledwie 5 etapach:
- Z celulozy wytwarzana jest masa papiernicza.
- Masa papiernicza jest łączona w zwartą masę.
- Zwarta masa przechodzi przez procesy odwadniania i suszenia.
- Suchy produkt należy nawinąć na rolki i poddać testom jakości.
- Rolki papieru uzyskują finalny
- wygląd i zapach.
Oczywiście opcjonalnie za ostatni etap produkcji papieru można uznać proces dostarczenia go do sklepów. Wracając jednak do początku, papier toaletowy powstaje z celulozy, czyli włókna roślinnego mającego postać korzennej zawiesiny. Poprzez rozcieńczenie we włókniarzu powstaje masa papiernicza. Kolejny etap poleca na skierowaniu masy papierniczej do kadzi, gdzie przechodzi ona procesy spilśnienia, czyli łączenia ze sobą włókien. Tu także następuje oczyszczenie z piasku. Kolejno pulka papiernicza jest suszona w cylindrach i prasach, a suchy papier jest mierzony i nawijany na rolki.
Następnie w warstwownicy papier toaletowy już w gotowej formie poddawany jest dzieleniu na mniejsze rolki. Po przejściu badań jakościowych papier toaletowy przechodzi kolejne procesy, które nadają mu atrakcyjny wygląd. Dostosowywany jest również wzór, łączone są kolejne warstwy oraz kolor czy zapach. Ostatni etap to cięcie na małe rolki. Teraz wystarczy tylko dostarczyć gotowe produkty na sklepowe półki, a Ty możesz wybrać, który papier toaletowy kupisz. Pamiętaj, jakość i komfort użytkowania papieru toaletowego zależy od tego, z czego jest on zrobiony.
Materiał partnera