Aby rośliny, które hodujemy w doniczkach, mogły prawidłowo i zdrowo się rozwijać potrzebują światła, podlewania i przesadzenia raz na jakiś czas. Ostatnia z czynności jest niezbędna ze względu na zużywanie substancji odżywczych znajdujących się w podłożu oraz oczywiście wzrost rośliny. Dzięki zmianie podłoża i doniczki rośliny i kwiaty będą mogły swobodnie rosnąć i rozwijać się, ciesząc nas pięknym wyglądem. Jak często przesadzać kwiaty i jak robić to prawidłowo?

Jak przygotować się do przesadzania kwiatów?

Zanim rozpoczniemy przesadzanie roślin, warto zapoznać się z potrzebami każdej z roślin, tak by odpowiednio dobrać podłoże. Kwiaty i rośliny doniczkowe najlepiej czują się w mieszankach, które są w stanie dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych i które są zakwaszające bądź rozluźniające. Gleby na bazie keramzytu i torfu z dodatkami takimi jak piasek lub żwir sprawdzają się dobrze przy kwiatach doniczkowych. Gdy mamy już odpowiednie podłoże, należy przygotować miejsce do przesadzania, niezbędne narzędzia i nową doniczkę, która powinna być większa i uwzględniać wzrost rośliny. Przy przesadzaniu przydadzą się nam rękawiczki, niewielkich rozmiarów łopatka, a także nożyczki, którymi usuniemy suche elementy rośliny.

W jaki sposób przesadzać rośliny?

Ze względu na dość duży bałagan, jaki może powstać podczas przesadzania, warto wcześniej w odpowiedni sposób zabezpieczyć powierzchnię, na której będziemy wykonywać wszystkie niezbędne czynności. Możemy do tego wykorzystać folię lub stare gazety. Przed przeniesieniem rośliny do nowej doniczki, należy dokładnie ją obejrzeć i usunąć zaschnięte liście. Warto również rozważyć, czy nie lepiej będzie podzielić sadzonki na mniejsze elementy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie drenażu w doniczce i wysypanie na niego odrobiny podłoża. Gdy mamy już gotowe miejsce na roślinę, trzeba wyjąć ją delikatnie ze starej doniczki i wkładamy do przygotowanej wcześniej nowej doniczki i wsypujemy więcej podłoża. Roślina powinna być wysadzona na takim samym poziomie jak dotychczas. Po przesadzeniu należy podlać roślinę i obserwować w najbliższych dniach jak zaaklimatyzuje się w nowym miejscu.

Jak często przesadzać rośliny doniczkowe i kiedy jest na to najlepsza pora?

W zależności od wzrostu rośliny należy przesadzać je co dwa lub trzy lata. W niektórych przypadkach będzie to czynność, którą należy wykonywać raz do roku. Dotyczy to szczególnie młodych roślin. Najlepszą porą do przesadzania jest wiosna, kiedy to natura budzi się do życia. Zdecydowanie lepiej wystrzegać się przesadzania zimą, gdy większość roślin jest wówczas w tak zwanym stanie spoczynku. Warto również obserwować rośliny, gdyż ewidentnym znakiem, że czas je przesadzić są wystające ponad powierzchnię ziemi korzenie, które nie mieszczą się już w za małej doniczce.

Przesadzanie roślin nie jest skomplikowaną sprawą. Przed podjęciem się tej czynności warto jednak dobrze się przygotować, dzięki czemu wszystko będzie przebiegać sprawnie, a roślina będzie mogła swobodnie dalej się rozwijać.

KMA