Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość ekologiczna. Tym samym wybieramy naturalne kosmetyki, jak i sięgamy po ekologiczne detergenty do sprzątania mieszkania. Jak zatem mieć mieszkanie posprzątane na błysk bez zbędnej chemii i tylko za pomocą naturalnych środków? Oto kilka tricków i przepisów, dzięki którym stanie się to proste!

Sprzątanie mieszkania za pomocą naturalnych środków czystości może być efektywne. Okazuje się, że nie potrzeba silnych detergentów, by usunąć zabrudzenia i cieszyć się porządkiem w mieszkaniu. W wielu przypadkach wystarczy ocet, cytryna, soda i olejek eteryczny, by stworzyć własne środki czystości. Jak widać, jest to naprawdę proste i skuteczne.

Ekologiczne sprzątanie: podstawy

Sprzątanie ekologiczne nie różni się praktycznie niczym innym od sprzątania ,,tradycyjnego”, niż użytymi środkami. Nie zabiera więcej czasu ani nie wymaga większych nakładów finansowych. Wręcz przeciwnie — na dłuższą metę jest o wiele tańsze i korzystniejsze dla zdrowia niż chemiczne i mocno zapachowe środki czystości.

Wycieranie kurzy w sposób ekologiczny jest niezwykle proste- wystarczy ściereczka z odpowiedniego materiału (np. mikrofibra) i woda. Nie potrzeba nic więcej, by usunąć zanieczyszczenia z półek, czy mebli.

Do czyszczenia kuchni i łazienki przyda się mikstura z octu, wody, sody oraz cytryny. Ta mieszanka bardzo dobrze poradzi sobie z kamieniem, brudem i tłuszczem występującym w tych pomieszczeniach.

Także pranie możemy robić w sposób ekologiczny. Jest to szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z alergiami skórnymi. Bardzo często mocno pachnące proszki do prania i płyny wywołują alergię bądź podrażniają skórę. Korzystając z naturalnych środków, unikamy problemów z alergią, a jednocześnie dbamy o środowisko. Do prania doskonale nadają się specjalne płatki mydlane albo orzechy piorące. Te drugie są rozwiązaniem bardzo wydajnym, bezzapachowym i co ważne — przy praniu 2-3 w tygodniu jedno opakowanie orzechów piorących starcza nam nawet na rok!

Mycie okien także może być ekologiczne! Co ciekawe ocet jest doskonały do szyb i nie pozostawia na nich smug. Możemy wykorzystać starą makulaturę do polerowania szyb, oddając tym samym hołd osławionym metodom naszych babć. Dobrze, gdy wszystkie rzeczy, które posiadamy w domu naprawdę są potrzebne i spełniają swoją funkcję. Dzięki ekologicznemu podejściu nie zatęsknimy już za drogimi i bezużytecznymi detergentami.

Co, jeśli nie mam czasu?

Praktycznie każda z nas chciałaby mieć idealny porządek w mieszkaniu. Nie da się ukryć, że przy obecnym trybie życia jest to bardzo trudne. Pracujemy coraz więcej, a jednocześnie pragniemy spełniać się na wielu polach. Sama praca to dla nas zdecydowanie za mało, dlatego chodzimy na zajęcia dodatkowe, staramy się kreatywnie spędzać czas- gdzie w tym wszystkim znaleźć czas na sprzątanie? Pytanie, czy musimy? Jeśli chcemy mieć porządek, a nie zawsze mamy czas, by go utrzymać powinniśmy zastanowić się nad zatrudnieniem pomocy domowej np. na www.pomocedomowe.pl. Nie musimy zatrudniać pomocy domowej na pełen wymiar godzin, czasami wystarczy, że taka osoba przyjdzie raz w tygodniu, by znacząco pomóc w utrzymaniu porządku. Dzięki temu odciąży nas z obowiązków domowych, których nie lubimy i pozwoli nam na sporą oszczędność czasu. Koniec z nadrabianiem sprzątania w każdą sobotę. Teraz ten czas możesz poświęcić na wypoczynek, czy to nie brzmi naprawdę dobrze?

Pomoce domowe to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie. Wystarczy tylko zastanowić się, jakie prace zlecić takiej osobie, a potem cieszyć się większą wolnością. Czy to nie rozwiązanie idealne? W końcu zapewnia nam 2w1: wysprzątany dom i czas tylko dla siebie!


Materiał partnera zewnętrznego