Strona główna Lifestyle Dom Tani nie znaczy zły. Jak ograniczyć koszty budowy domu?

Tani nie znaczy zły. Jak ograniczyć koszty budowy domu?

50
0
dom w zielonej okolicy
Ograniczenie kosztów budowy własnego domu nie musi wiązać się z jednoczesnym zmniejszeniem powierzchni użytkowej | fot.: materiał partnera

Wiele osób marzy o wybudowaniu własnego domu. Niestety, ze względu na koszty takiej inwestycji, spora część inwestorów nie zrealizuje swojego marzenia. Inwestycja w dom nie musi być jednak kosztowna. Sprawdź, jak ograniczyć koszty budowy własnego, wymarzonego, rodzinnego gniazda.

  1. Ogranicz koszty już na etapie projektu
  2. Tani nie oznacza mały
  3. Weryfikacja własnych potrzeb to klucz do oszczędności

Na koszt budowy domu wpływa wiele czynników. Aby ograniczyć wydatki na budowę, a tym samym zaoszczędzić środki nie poświęcając jednocześnie powierzchni lub jakości budowy, trzeba zastanowić się, jak zredukować wydatki na poszczególnych etapach inwestycji. Dobrym początkiem jest projekt domu taniego w budowie.

Ogranicz koszty już na etapie projektu

Chcąc zaoszczędzić na budowie i mając określony budżet na realizację inwestycji, pierwsze „cięcia” warto zrobić już na etapie wyboru projektu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup gotowego projektu, który uwzględnia budowę domu z tanich, a jednocześnie solidnych materiałów. Ta opcja ma wiele zalet. Po pierwsze, projekty te zwykle są kilka razy tańsze niż projekt wykonywany przez architekta na zamówienie. Już na początku w kieszeni inwestora zostaje kilka tysięcy złotych! Oczywiście, każdy gotowy projekt wymaga adaptacji do warunków działki, za co trzeba dodatkowo zapłacić, jednak nawet doliczając koszt tej usługi do ceny projektu, widać spore oszczędności w porównaniu z zakupem projektu na zamówienie.

Wybór projektu domu taniego w budowie wymaga zwrócenia uwagi na kilka szczegółów. Zwykle najtańsze są budynki o prostej bryle z dwuspadowym dachem. Na koszt inwestycji wpływa również typ konstrukcji, rodzaj i jakość użytych do budowy materiałów, liczba kondygnacji budynku, typ stolarki, obecność lub brak podpiwniczenia, a nawet rodzaj fundamentów czy elementy wykończenia. Te wszystkie wytyczne należy wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu taniego w budowie.

Tani nie oznacza mały

Ograniczenie kosztów budowy własnego domu nie musi wiązać się z jednoczesnym zmniejszeniem powierzchni użytkowej. Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań, które pozwolą na spore oszczędności. Zwykle najtańsze są domy zbudowane na rzucie prostokąta – prosta konstrukcja oznacza zużycie mniejszej ilości materiałów, a także mniejszą ilość potencjalnych mostków termicznych, mających wpływ na późniejszy koszt ogrzewania domu. Tak zaprojektowany dom łatwiej jest też funkcjonalnie urządzić. Na oszczędności pozwala również rezygnacja z balkonów oraz wybór domu z użytkowym poddaszem zamiast budynku wielokondygnacyjnego. Biorąc pod uwagę te kwestie, można wybudować tani i duży dom, komfortowy dla kilkuosobowej rodziny.

Weryfikacja własnych potrzeb to klucz do oszczędności

Wiele osób decydujących się na budowę domu, marzy o dużej przestrzeni do życia dla całej rodziny. Jednak marzenia nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi potrzebami, dlatego te warto dokładnie przemyśleć i zweryfikować. Czteroosobowa rodzina (model 2+2) do komfortowego życia w domu potrzebuje około 100-120 m². Na takiej powierzchni można zmieścić trzy komfortowe sypialnie, salon, kuchnię i łazienkę, a także niewielkie pomieszczenia gospodarcze. Osoby, które planują większą ilość pomieszczeń, powinny się zastanowić, jak często będą z nich korzystać. Rezygnacja z jednego pokoju może oznaczać nawet 30 tys. zł oszczędności, a więc warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Na koszt budowy wpływa również położenie i rodzaj garażu – te dwustanowiskowe są zwykle droższe niż jednostanowiskowe.

Materiał partnera zewnętrznego