Posiadanie w swoim domu estetycznej zastawy o wysokiej jakości materiału to duży przywilej. Nie ma wątpliwości, że na ładnych talerzach każde danie będzie smakować lepiej. Duże znaczenie ma także dopasowanie do siebie pozostałych elementów nakrycia stołu, wtedy przyjmowanie gości może sprawiać jeszcze więcej przyjemności. Talerze zrobione z porcelany cieszą się dużą popularnością, głównie za sprawą ich odporności na zniszczenia oraz ich zalet estetycznych. Ważne jest to, aby odpowiednio dopasować talerze do serwowanych w nich potraw.

Talerze płaskie

Talerze porcelanowe w wersji płaskiej (lub też płytkiej) należą do klasycznego rodzaju talerzy. To właśnie na nich serwuje się wszystkie dania obiadowe lub kolacje. Nie ma chyba domu, w którym brakuje tego talerza. Jest on używany na co dzień i od święta, choć bardziej eleganckie talerze porcelanowe są używane raczej podczas wyjątkowych okazji. Najczęściej produkowane są w wersji okrągłej, ale zdarzają się również talerze kwadratowe lub o nieregularnych kształtach.

Sprawdź talerze porcelanowe na: https://porcelanaonline.pl/38-talerze

Talerze głębokie

Drugim najbardziej klasycznym rodzajem talerza są talerze głębokie. Przede wszystkim służą do podawania w nich zup, ale nie tylko. Są bardzo wygodne do serwowania makaronów czy też dań jednogarnkowych. Ich kształty, kolory i zdobienia mogą być różne – ważne jest to, aby współgrały z płytkimi talerzami, z którymi często są zestawiane.

Bulionówki

Zupy są dość skomplikowanym daniem, jeśli chodzi o wybór naczynia, w jakim powinny zostać podane. Oczywiście bez żadnej okazji i przyjmowania gości można jeść zupę tylko w głębokim talerzu. Chcąc jednak zachować zasady kuchennego savoir-vivre’u, warto wiedzieć, że w bulionówce, czyli w naczyniu z dwoma uszkami, powinno podawać się zupy takie jak: rosół czy barszcz.

Talerze deserowe

Talerze deserowe, jak łatwo się domyślić, służą przede wszystkim do serwowania deserów. Są zdecydowanie mniejsze od klasycznych talerzy płaskich. Obowiązkowo muszą znaleźć podczas przyjęcia, na którym pojawiają się ciasta lub tort. Najpopularniejszym kształtem, w jakim występują te talerze, jest koło. Oprócz typowego zastosowania, można je wykorzystać do podania sałatki lub śniadania. Kanapka czy rogal idealnie zmieszczą się na talerzu deserowym.

Salaterki

Sałatki, surówki, owoce, cukierki, ciasteczka – to właśnie może znaleźć się w salaterkach. Sam kształt i wielkość salaterki sprawiają, że prezentuje się ona bardzo dobrze na stole – nawet jeśli porcelana nie jest dodatkowo ozdobiona. W codziennym użytkowaniu mogą posłużyć jako mała wersja głębokiego talerza.

A może cały komplet?

Zamiast kupować każdy talerz pojedynczo, warto zdecydować się od razu na cały komplet. Jest to na początek nieco większa inwestycja w przypadku talerzy porcelanowych, ale to wygodne rozwiązanie, które gwarantuje, że wszystkie rodzaje talerzy będą z tego samego kompletu. Wszystkie rodzaje talerzy występują bowiem w różnych kolorach i namalowane są na nich wzory reprezentujące odmienne style. Gotowy serwis pozwala to na zachowanie dobrego smaku i eleganckie zaprezentowanie domu oraz siebie w roli gospodarza, np. podczas rodzinnych spotkań.

Materiał partnera