Prowansja jest jednym z najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Francji. Malownicza, nasycona słońcem i zapachami kwiatów oddziałuje na wszystkie zmysły i stanowi esencję urody życia. Nic więc dziwnego, że po powrocie do mniej słonecznych mieszkań pragniemy przenieść choć cząstkę tej atmosfery do własnego otoczenia. Jak stworzyć magiczną przestrzeń rodem z Prowansji?

Styl prowansalski to idealny wybór dla miłośników romantycznych, nieco nostalgicznych wnętrz. Delikatne, pastelowe kolory, zapach kwiatów – zwłaszcza świeżej i suszonej lawendy, postarzane meble, drewno, kamień, ciężkie materiały, bibeloty czy leciwe dodatki stanowią o charakterze takiego mieszkania. Tu nie ma mowy o minimalizmie! Postawmy na gustowny szyk, klimat i wysmakowane meble, a w jednej chwili przeniesiemy się na południe Francji.

Po pierwsze – kolor

Styl prowansalski definiuje się przez pastele: od jasnego żółtego, jasnoniebieskiego, białego, po jasno-szary i beżowy. Oprócz tego w palecie prowansalskich barw znajdzie się żółcień, błękit, delikatny fiolet, a także kolory naturalnych kamieni. Nie bójmy się kolorów, które wyglądają jak lekko spłowiałe, jakby wystawione na działanie słońca, postarzałe. Jeśli jednak chcemy zachować nowoczesny charakter wnętrza pięknie sprawdzi się na przykład złamana biel. Warto włączyć także elementy lawendowe: delikatne zdobienia czy po prostu delikatny fiolet połączony na przykład z uniwersalną bielą.

Prowansalskie meble – czyli podkreślamy styl

Wnętrze w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewno: od białego, przez postarzane – odkrywające naturalną fakturę i rysunek słojów, aż po starocie z pchlego targu. Aranżując mieszkanie zgodnie z tym trendem nie musimy obawiać się znaków czasu – nasze meble mogą być przetarte, mieć odpryski farby, a nawet delikatne podniszczenia. Ważne, żeby całość sprawiała wrażenie domu z duszą, dlatego wszelkie ingerencje czy celowe postarzenia muszą być przemyślane. Jeśli chcemy zaś prowansalskiego ducha w bardziej nowoczesnym wydaniu, doskonale sprawdzą się masywne, stylizowane meble w kolorze białym czy beżowym.

Jakie są niezbędne meble we wnętrzu prowansalskim? W kuchni czy jadalni powinien pojawić się korespondujący ze stylem kredens oraz duży stół, przy którym toczyć się będzie życie domowników i gości. Prowansalską inspiracją będzie także duża ława, którą możemy zastąpić krzesła. Wnętrze salonu podkreśli gustowna komoda albo masywna, oryginalna biblioteczka, w której obok książek można ustawić bibeloty. Lampy, kwiaty i gustowne dodatki oraz ceramikę możemy ustawić w przeszklonej witrynie. Jeśli zaś w przestrzeni mieszkalnej planujemy miejsce do pracy, warto podkreślić jego charakter dzięki sekretarzykowi z tapicerowanym krzesłem. Z kolei w sypialni, oprócz masywnego, dużego łoża, na którym leżeć będą poduchy i ciężkie, zdobne materiały, warto postawić na przykład piękną, białą skrzynię czy delikatną szafkę nocną.

Tak naprawdę w wyborze ciekawych mebli utrzymanych w stylistyce rodem z południa Francji ogranicza nas jedynie wyobraźnia. A jeśli nieco brakuje nam inspiracji, warto zajrzeć do internetu który jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów. Niektóre ze stron, jak na przykład meblarnia.com.pl pokazują utrzymane w zbliżonej stylistyce meble do każdego z pomieszczeń. 

Warto też udać się na pchli targ i poszukać oryginalnych dodatków, a na meblach postawić także kwiaty i świece o delikatnych kwiatowych zapachach. Te drobne, niezwykle dekoracyjne elementy będą oddziaływać na wszystkie zmysły, a w połączeniu z przemyślaną aranżacją wnętrza przeniosą nas do słonecznej Prowansji.


OLI