Świece ozdobne cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Występują w wielu kształtach, kolorach i formach wykończenia do wyboru. Dostępne są zarówno świece klasyczne, czyli stożki, walce czy kule, jak i świece w finezyjnych kształtach. Poszczególne modele mogą mieć pastelową, intensywną lub metaliczną barwę, a także odmienne wykończenie, na przykład matowe, z połyskiem, z brokatową posypką. Dzięki takiej różnorodności, świeczki dekoracyjne można wykorzystywać jako stały element wystroju wnętrza i jako dekorację nakrycia stołu, na przykład w trakcie przyjęcia. 

Świece ozdobne w aranżacji wnętrza

Ozdobne świeczki coraz częściej dekorują blaty komód w salonach, wnętrza przeszklonych witryn czy półki kominka. Dzięki nim możliwe jest podkreślenie stylu aranżacyjnego wnętrza, odświeżenie wystroju czy nadanie mu charakteru. Świece ozdobne dopasowuje się zatem do panującego już we wnętrzu stylu dekoratorskiego. W klasycznie urządzonym salonie sprawdzą się równie klasyczne świeczki białe o prostej formie, a w pokoju z nutą glamour przede wszystkim modele w metalicznych, błyszczących odsłonach, takich jak złoto i srebro. Niektóre świece dekoracyjne mogą zdobić blaty samodzielnie, inne potrzebują odpowiedniej podstawki lub świecznika. Ciekawie prezentują się świeczki umieszczone na lustrzanej podkładce, która efektownie odbija ich płomień. Z kolei w trakcie świąt, świeczki ozdobne wykorzystuje się w stroikach czy wieńcach, które można następnie umieścić na kominku czy na komodzie. 

Świece ozdobne na stół

Kiedy świece ozdobne trafiają na stół jako element nakrycia, dopasowuje się je zarówno do aranżacji pomieszczenia, jak i do pozostałych elementów znajdujących się na blacie. Warto trzymać się wtedy podstawowych zasad łączenia kolorów, dobierając barwę świec do odcienia serwet czy wzorów na serwisie obiadowym. Uniwersalny wybór stanowią świece stożkowe w kolorze białym, ale jeśli stół ma zyskać nieco świeższy design, można postawić także na intensywniejszą barwę i połączyć ją z bukietem kwiatów w pasującym odcieniu. 

Świece ozdobne w dekoracji sali 

O świecach ozdobnych nie można zapominać również podczas organizacji przyjęć – zarówno tych w kameralnym gronie rodzinnym, jak i w wynajmowanej sali restauracyjnej. Świeczki mogą trafić wtedy nie tylko na nakryte stoły, ale również na inne powierzchnie. Warto wykorzystać je także jako element bardziej skomplikowanych instalacji dekoracyjnych. Dużą popularnością cieszą się między innymi świece ozdobne umieszczone w szklanych kulach czy świeczki pływające na wodzie. 

Materiał partnera