Podobnie jak w modzie również we wnętrzach francuski styl wyróżnia się bezpretensjonalną swobodą i elegancją. Paryż ciągle uwodzi swoją nonszalancją i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przenieść inspirację wprost z francuskiej stolicy do Twoich wnętrz. Jak urządzić mieszkanie, aby przypominało to we francuskiej kamienicy? Przeczytaj nasze wskazówki i poznaj modne rozwiązania.

Nowoczesny francuski styl wyróżnia się połączeniem tradycyjnych elementów lub antyków ze współczesnymi meblami, co daje eklektyczny efekt z artystycznym twistem. Jakie elementy pomogą przenieść kawałek Paryża do wnętrz? W wyposażeniu wnętrz warto mieć na uwadze szlachetne materiały takie jak niezwykle modne ostatnio boucle, jedwab, aksamit i marmur. A na podłodze, obowiązkowy jest parkiet ułożony w jodełkę. Warto też wprowadzić elementy sztuki. Mniej kosztownym, ale jednocześnie bardzo efektownym rozwiązaniem, będą współczesne grafiki lub plakaty oprawione w ozdobne ramy. Francuski klimat łatwiej będzie odtworzyć w jasnych pomieszczeniach z wysokim sufitem – wtedy połowa sukcesu już za nami.

Paleta kolorystyczna inspirowana stylem francuskim

W nowoczesnej odsłonie francuskiego stylu dominuje stonowana, ale nie nudna paleta barw. Przeważają beże i odcienie złamanej bieli, przeplatane elegancką szarością. Aby nie było zbyt monotonnie, warto wprowadzić mocniejszy akcent: szmaragdową zieleń, ochrę, terakotę, czerń lub bordo.

Aranżacja mieszkania na wzór paryskiej kamienicy

nowoczesny styl francuski
W salonie nie może zabraknąć komfortowej, ale też stylowej sofy | fot.: materiał partnera

Wybór mebli

Nieważne czy urządzasz salon czy sypialnię, warto pamiętać, aby aranżacja była lekka i bezpretensjonalna. W tradycyjnym stylu francuskim w ustawieniu mebli dominowała symetria, niczym we wnętrzach pałacowych. W jego nowoczesnej odsłonie można pozwolić sobie na więcej swobody i przełamywanie schematów.

W salonie nie może zabraknąć komfortowej, ale też stylowej sofy. Szczególnie dobrze sprawdzi się ta w obiciu boucle lub aksamitnym. Do aranżacji warto wprowadzić też fotel lub pufę, wykonane z innego materiału niż sofa – aby przełamać całość i dodać odrobinę nonszalancji. Nie może też zabraknąć marmurowego stolika kawowego oraz kilku stolików pomocniczych, na których z łatwością wyeksponujesz wazon z kwiatami lub ulubione przedmioty dekoracyjne.

W salonie nie może zabraknąć komfortowej, ale też stylowej sofy. Szczególnie dobrze sprawdzi się ta w obiciu boucle lub aksamitnym. Do aranżacji warto wprowadzić też fotel lub puf, wykonane z innego materiału niż sofa – aby przełamać całość i dodać odrobinę nonszalancji. Nie może też zabraknąć marmurowego stolika kawowego oraz kilku stolików pomocniczych, na których z łatwością wyeksponujesz wazon z kwiatami lub ulubione przedmioty dekoracyjne.

Focus na lampy

Centralna lampa sufitowa lub żyrandol we francuskich wnętrzach często jest tą najbardziej okazałą, bo pełni nie tylko rolę praktyczną, ale też dekoracyjną. Nie może też zabraknąć mniejszych lamp postawionych na komodzie lub parapecie oraz lampy podłogowej. Oświetlenie jest tu niczym biżuteria dla wnętrz.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli czas na dodatki

Jeśli chcesz uzyskać efekt francuskiego stylu we współczesnym wydaniu postaw na odważne, eklektyczne dodatki. Na podłodze wyeksponuj dywan w geometryczny wzór, a na ścianie zaaranżuj galerię fotografii lub grafik oprawionych w złote ramy. Styl francuski uwielbia lustra, i wcale nie musi się skończyć na jednym. Umieść je na podłodze, oprzyj o ścianę lub postaw na konsoli. Lustra mogą mieć efekt patyny, być w różnych rozmiarach, ale koniecznie w pięknych, złotych ramach.

Francuski nie wyobrażają sobie aranżacji bez pięknych przedmiotów, dlatego na stoliku kawowym często kładą dekoracyjną tacę z ulubioną świecą, albumem fotograficznym i wazonem świeżych kwiatów. Na konsoli prezentują ramki ze zdjęciami przywołującymi miłe wspomnienia, umieszczone w towarzystwie sentymentalnych drobiazgów.

Kluczem do sukcesu aranżacji wnętrz inspirowanych stylem francuskim jest znalezienie balansu pomiędzy minimalistyczną elegancją i eklektyczną nonszalancją. W jego nowoczesnej odsłonie jest też przestrzeń na designerskie wyposażenie i bardziej odważne wzory połączone z klasycznymi elementami, np. sztukaterią i drewnianym parkietem. Jedno jest pewne, są szlachetne i pełne klasy.

Materiały: Styl francuski (Westwing)

Materiał partnera