Decydując się na telewizor w pomieszczeniu zwykle pojawia się dylemat – czy zamontować odbiornik na ścianie, czy umieścić go na szafce RTV? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Sprawdź, o czym warto wiedzieć urządzając strefę rozrywki w swoim domu.

Stolik pod telewizor – czyli wygoda, mobilność i komfort

Szafki RTV od lat cieszą się popularnością. Niesamowity design stolika potrafi zaskoczyć najbardziej wymagającego klienta, a praktyczne półki na sprzęty towarzyszące, takie jak głośniki, routery i dekodery, to dodatkowa zaleta tego rozwiązania. Stolik pod telewizor cechuje również łatwość montażu w porównaniu do mocowania uchwytu. Nie wymaga żadnej ingerencji w ścianę, co bywa również najlepszym rozwiązaniem dla osób wynajmujących mieszkanie. Do tego dochodzi mobilność i łatwość w zmianie miejsca telewizora – wystarczy przesunąć stolik! Tę cechę z pewnością pokochają wszyscy, którzy lubią często zmieniać wystrój i ustawienie mebli w pokoju. Warto dodać także, że łatwość dostępu do urządzenia z każdej strony, a także do kabli to spore ułatwienie w przypadku awarii lub usterki. Do tego nie ma konieczności ukrywania nieestetycznie zwisających po ścianie kabli, co nie generuje dodatkowych kosztów i akcesoriów, jak np. uchwyt, listwy maskujące itd.

Jednak najważniejszą zaletą podkreślaną przez użytkowników rozwiązania, jakim jest stolik pod telewizor to komfort podczas korzystania z urządzenia. Można bowiem ustawić je na wysokości najbardziej optymalnej do oglądania, czyli na poziomie wzroku. Dzięki temu nie podnosimy głowy podczas oglądania, co zapobiega bólom karku i sztywnieniu mięśni.

Uchwyt na ścianie – czyli design i prostota

Nowoczesne aranżacje często wymuszają mocowanie telewizora na ścianie, jednak ma ono swoje ograniczenia. Przede wszystkim decydując się na tę opcję zwróć uwagę na rodzaj i udźwig ściany. Często spotykane ściany wykonane z płyt gipsowo-kartonowych nie będą wystarczające mocne, aby utrzymać ciężki telewizor wraz z systemem mocowań. W związku z czym aranżację trzeba dopasować do rodzaju ścian, a po mocowaniu wszelkie zmiany umiejscowienia odbiornika wiążą się z dziurami w ścianie.

Jeśli jednak rozsądnie rozważysz powyższe możliwości i poprawnie zamontujesz odbiornik możesz pokusić się o design niczym z magazynów wnętrzarskich. Podstawową zaletą zawieszenia telewizora na ścianie jest jednak oszczędność miejsca. Miejsce na szafce RTV spokojnie można wykorzystać na nastrojowe świece, książki czy dekoracje. Łatwiej również utrzymać czystość mebla. Mocowanie na ścianie to rozwiązanie idealne dla rodziców małych dzieci! Telewizor nie znajduje się dzięki niemu w zasięgu małych rączek, co jest przede wszystkim bezpieczne dla dzieci, ale również chroni urządzenie przed zniszczeniem.

Strefa relaksu czy dodatkowa rozrywka?

Organizując miejsce na telewizor należy zwrócić uwagę na pełnioną funkcję. Inne rozwiązanie sprawdzi się w salonie, a inne w kuchni czy pokoju dziecka. Jeśli odbiornik telewizyjny stanowić będzie istotną część rozrywki, warto zaaranżować strefę relaksu i rozrywki w salonie. Oddzielenie jej od strefy jadalnej choćby oświetleniem i dywanem pozwoli cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Wówczas najlepiej sprawdzi się postawienie TV na stoliku pod telewizor. Nowoczesna ścianka RTV może okazać się reprezentacyjnym punktem salonu i spajać aranżację całego pomieszczenia.

W przypadku gdy urządzenie pełni jedynie dodatkową funkcję, np. w kuchni, lub gdy zamierzasz umieścić go w niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzi się uchwyt na ścianie. Oszczędzi sporo miejsca, a dodatkowo umieścisz go na większej wysokości, co będzie komfortowe np. w kuchni podczas prac wykonywanych zwykle na stojąco.

W zależności od tego, jaką  funkcję pełni telewizor w danym pomieszczeniu, każde z proponowanych rozwiązań może okazać się bardziej praktyczne. Warto również zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich domowników, zwłaszcza tych najmłodszych i dobrać taki sposób, który będzie wygodny, estetyczny i bezpieczny.


OLI