Soda oczyszczona to składnik naszych ulubionych wypieków, różnych ciast i babeczek. Zawarty w niej wodorowęglan sodu powoduje, że ciasta rosną, stając się duże i puszyste. Warto jednak wiedzieć, że oprócz zastosowań kulinarnych, soda oczyszczona ma wiele innych właściwości i wykorzystać ją można na wiele różnych sposobów. Dowiedz się więcej.

Soda oczyszczona jako idealny środek czyszczący do wielu powierzchni

Za pomocą sody oczyszczonej oczyścimy dla przykładu kuchenne ściereczki, które mogą po jakimś czasie zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Soda oczyszczona to bardzo dobry neutralizator zapachów. Wystarczy, że szmatki materiałowe, które chcesz wyczyścić, umieścisz na noc w roztworze gorącej wody z jedną łyżką sody oczyszczonej. Dodatkowo soda bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia naczyń (pamiętaj, żeby na końcu dobrze je opłukać), oraz jest idealnym sposobem na wyczyszczenie zacieków, które powstały z kawy lub herbaty. W celu ich wyczyszczenia należy zmieszać sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody, tak, aby powstała gęsta pasta. Tak przygotowaną pastą z powodzeniem możemy pozbyć się trudno zmywalnych plam, nawet tych tłustych, wyczyścić naczynia i sztućce, a także doprowadzić do porządku łazienkę, czyszcząc za jej pomocą fugi, umywalkę i wannę.

Soda oczyszczona jako niezastąpiony kosmetyk

Sody oczyszczonej możesz także dodać w niewielkiej ilości do szamponu do włosów. Pomoże ona bardzo dobrze oczyścić skórę głowy i włosy ze wszystkich chemicznych składników i zanieczyszczeń, które osiadają na nich każdego dnia. Możemy także użyć jej jako suchego szamponu do włosów, w sytuacji, gdy bardzo się śpieszymy i nie mamy czasu na normalne umycie ich szamponem. Należy wetrzeć sodę we włosy, a potem dokładnie wyczesać i będą zdecydowanie lepiej i bardziej świeżo wyglądać. Z sody oczyszczonej możesz także zrobić peeling dla stóp, który pomoże Ci usunąć z nich zrogowaciały naskórek oraz zadbać o zdrowy i czysty wygląd stóp.

Inne nietypowe sposoby na wykorzystanie sody oczyszczonej

Z pewnością nie pomyślałbyś, że soda oczyszczona może działać jak gaśnica. Jest ona jednak w stanie ugasić drobne płomienie. Możesz posypać nią lekko płomień, jeżeli ogień na palenisku bądź ognisku będzie za duży. Sody możesz użyć także jako odstraszacza do mrówek, substancja ta z powodzeniem wystraszy i pomoże Ci pozbyć się z domu tych małych, niepożądanych insektów. Wystarczy, że zmieszasz sodą oczyszczoną z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszanką popsikasz miejsca często odwiedzane przez owady. Proszek ten może także pomóc odświeżyć kwiaty, które trzymamy w wazonie. Jeśli chcemy, by roślina stojąca w wodzie na dłużej zachowała świeżość, dodajmy do wazonu wypełnionego wodą odrobinę sody oczyszczonej.

EJA