Już od końca czerwca aż do schyłku sierpnia w Polsce na termometrach może pojawić się ponad 30 stopni. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy mieszkanie jest nasłonecznione i mocno się nagrzewa? Przedstawiamy skuteczne sposoby na walkę z upałami dla osób, które nie posiadają klimatyzacji.

Nie w każdym polskim domu czy mieszkaniu w bloku znajduje się klimatyzator. Na przeszkodzie mogą stanąć formalności – w blokach, by móc zamontować taką instalację, potrzebna jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej. Mowa tu szczególnie o sytuacjach, kiedy część instalacji znajduje się we wspólnej części budynku: na elewacji, dachu lub w kanale wentylacyjnym.

Nie tylko brak klimatyzacji może być przeszkodą, by latem we wnętrzu uzyskać optymalną temperaturę. Na nadmierne nagrzewanie się lub przegrzewanie narażone są również mieszkania, które znajdują się na ostatnim piętrze. Również wtedy, gdy okna skierowane są na południe, w pomieszczeniu może być dużo ostrego, naturalnego światła i zbyt wysoka temperatura.

Jaka osłona okienna pomoże w walce z upałami?

Jednym ze sposobów na upały i nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń jest wybranie odpowiedniej osłony okiennej. Skuteczną bronią w walce z wysokimi temperaturami są rolety zaciemniające. Zostały one wykonane z materiału dodatkowo podgumowanego, dzięki temu we wnętrzu można uzyskać szczególnie pożądane latem zacienienie.

Zamontowanie w pomieszczeniu rolet zaciemniających może obniżyć temperaturę w pokoju o kilka nawet do kilkunastu procent (w praktyce oznacza to kilka stopni Celsjusza) w porównaniu do pomieszczenia, w którym takiej rolety nie ma. Poziom tej skuteczności zależy m.in. od orientacji budynku (najbardziej nagrzewają się pokoje znajdujące się od strony południowej), wielkości okna lub okien, piętra (cieplej jest na ostatnim piętrze lub poddaszu) i innych czynników. By w ciągu dnia pomieszczenie nie nagrzało się, przed wyjściem z domu wystarczy roletę zaciemniającą szczelnie zaciągnąć na całej długości okna.

Jak ochłodzić mieszkanie w upalny dzień?

Poza wyborem odpowiedniej osłony okiennej w walce z upałem oraz przegrzewającymi się pomieszczeniami pomoże kilka sprytnych patentów. Gdy temperatura za oknem wynosi ponad 30 stopni i słońce świeci najmocniej, czyli w godzinach od 11:00 do 15:00, niewskazane jest otwieranie okien i wietrzenie. Dlaczego? Gorące powietrze dostające się do wnętrza sprawi, że temperatura w środku będzie jeszcze wyższa. Wietrzenie pomieszczeń – bez względu na porę roku – jest zalecane minimum 2 razy dziennie, jednak latem warto robić to rano i późnym wieczorem, gdy temperatura jeszcze nie jest lub już nie jest najwyższa.

Inny pomysł, by obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń, to zadbanie o prawidłową w nich cyrkulację powietrza. Zrobienie w pokoju przeciągu czy użycie wiatraka lub wiatraków, będzie prawdziwą ulgą dla domowników. Istotne, by przed sezonem letnim w domu lub mieszkaniu sprawdzić stan wentylacji. Zatkane, niedrożne kratki i przewody wentylacyjne wpływają nie tylko na temperaturę wewnątrz pomieszczeń, ale również nadmierny poziom wilgoci. Zatkana kratka wentylacyjna spowodować może, że na ścianie pojawi się pleśń lub grzyb.

Ostatnia koncepcja, by obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń, to dbanie o optymalną wilgotność powietrza. Satysfakcjonujący efekt można uzyskać na dwa sposoby: przy pomocy nawilżaczy lub domowymi metodami. Powieszenie mokrego ręcznika lub innego, zwilżonego kawałka materiału, z którego będzie parować woda, schłodzi wnętrze i nawilży powietrze. Dzięki takim działaniom w pokoju może być nawet o 2-3 stopnie chłodniej.


Materiał partnera zewnętrznego