Najpopularniejsze konstrukcje obwodów drukowanych wykorzystują wiele równoległych obwodów składających się z pasywnych rezystorów z kroplomierzem połączonych szeregowo z pewną liczbą diod LED SMD, aby działać przy pewnym poziomie prądu i mocy przy oczekiwanym napięciu wejściowym. Ta konstrukcja jest określana jako napięcie stałe i jest raczej wrażliwa na małe zmiany napięcia wejściowego i na spadek napięcia, który występuje wzdłuż długich odcinków taśmy, gdy jest napędzany z pojedynczego zasilania. Alternatywną konstrukcją jest konstrukcja „stałego prądu”, w której każdy równoległy obwód kilku SMD zawiera mały układ scalony zapewniający stały prąd dla tej grupy diod LED, w szerokim zakresie przyłożonych napięć. Pozwala to na działanie paska z tym samym poziomem mocy i jasnością na całej długości lub z pewnymi zmianami napięcia sterownika.

Wszelkie dostosowania wymagają kontrolera LED do regulacji jasności, koloru lub indywidualnej aktywności LED. Można to zrobić za pomocą dołączonego kontrolera lub dostosować za pomocą mikrokontrolera. Taśma LED „neon” lub „flex” odnosi się do taśmy LED zbudowanej w taki sposób, aby emulować światła neonowe. Taśma LED jest osadzona z boku wypełnionego silikonem plastikowego kanału C. silikon zarówno rozprasza światło z taśmy LED, jak i kieruje je na bok, 90 stopni w kierunku, w którym skierowane są diody LED SMD. Ta konstrukcja pozwala zginać światła w kierunku, który wydaje się być przeciwny do tego, w jaki sposób można zginać zwykłą taśmę LED, pozwalając na pisownię słów i tworzenie zdjęć podobnych do neonów.

Taśmy LED nie są ściemniane w konwencjonalnym sensie. Próba zmiany jasności diod LED poprzez zmianę zewnętrznego napięcia jest niepraktyczna. Można je jednak przyciemniać za pomocą ściemniaczy z modulacją szerokości impulsu. Szybko włączają i wyłączają diody LED, zwykle 500 razy na sekundę, zmieniając napięcie od zera do wartości oczekiwanej w postaci fali prostokątnej. Względną szerokość części włączania i wyłączania fali prostokątnej można zmieniać tak, aby diody LED były włączone lub wyłączone na stosunkowo mniej lub więcej czas w celu zmiany jasności. Adresowalne diody LED robią to przyciemnianie wewnętrznie, podając sygnał danych z informacją o intensywności koloru, podczas gdy nie adresowalne diody LED wymagają przyciemnienia zewnętrznego kontrolera PWM. Warto wspomnieć o tym, że ściemniacz LED jest dość popularny.

Oświetlenie taśmowe jest przeznaczone zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego, w zależności od tego, czy jest wodoodporne. Ponieważ taśma jest elastyczna i można ją w dowolnym miejscu podzielić na diody LED, jest niezwykle wszechstronna i może być stosowana w wielu instalacjach. Poza tradycyjnym oświetleniem, oświetlenie pasmowe jest szeroko stosowane w projektach DIY lub oświetlonej odzieży. Możliwość wyłączenia lampki zasilania z urządzenia USB lub zestawu akumulatorów czyni je niezwykle przenośnymi. Przykłady obejmują oświetlenie komputerowe, oświetlenie kostiumów, zabawki, oświetlenie miejsca pracy, oświetlenie otoczenia monitora i wyświetlacza oraz oświetlenie wnęki.


Materiał partnera zewnętrznego