Coca-Cola to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów na świecie.  Mimo iż historia jej powstania sięga  1886 roku to do tej pory nie straciła ona nawet odrobiny z początkowego zainteresowania, jakim darzyli ją ludzie.  Szacuje się, że roczna produkcja Coca-Coli wynosi ponad 12 miliardów butelek a charakterystyczna czarna barwa tego napoju znana jest w niemal każdym zakątku współczesnego świata. Każdy z nas zna smak Coca-Coli, jednak nie każdy wie, że ta słodka ciecz ma kilka innych, często zadziwiających zastosowań. Oto kilka z nich.

Coca-Cola jako zamiennik środków do czyszczenia w domu

Coca-Cola to nie tylko najczęściej pijany napój obiadowy czy składnik drinków. Przy jej pomocy jesteśmy jednak w stanie posprzątać jeszcze wszystkie pomieszczenia znajdujące się w naszym domu!
Zawarte w Coca-Coli enzymy oraz kwas fosforowy mają niezwykle silną moc rozpuszczania wszelkich osadów, które zbierają się na powierzchni armatury łazienkowej oraz sprzętów kuchennych.  Jest niezastąpiona, gdy chcemy szybko pozbyć się śladów z rdzy i kamienia na kranie lub gdy chcemy wyszorować muszlę klozetową. W pierwszym przypadku wystarczy spryskać napojem miejsca, które chcemy wyczyścić i odczekać godzinę. Po upływie tego czasu przecieramy miejsce wilgotną szmatką, a po zabrudzeniach nie będzie śladu. W drugim przypadku wlewamy minimum pół litra napoju do muszli klozetowej i zostawiamy na dłuższy czas, najlepiej na całą noc. W tym czasie rozpuszczony zostanie kamień nagromadzony we wnętrzu muszli.

Usuwanie plam i tłuszczu za pomocą Coca-Coli

Zawarty w Coli kwas karbolowy i fosforowy to również świetne środki zwalczające nawet najtrudniejsze i wtarte w głąb tkaniny plamy. Wystarczy wlać ten czarny napój do przegródki przeznaczonej na detergent i wybrać standardowy cykl prania. Ubrania nie tylko staną się czyste, ale i zmiękczone. Innym sposobem na pobycie się trudno spieralnych plam za pomocą Coca-Coli jest wylanie jej bezpośrednio na plamę, a następne wypranie ubrania w zwyczajowy sposób. Należy jednak pamiętać, że sposoby te nie będą skuteczne w przypadku białych tkanin.

Kwas karbolowy oraz fosforowy zawarte w Coca-Coli zdadzą również egzamin przy czyszczeniu patelni i garnków z przypalonych i tłustych resztek jedzenia.  Aby usunąć nawet najbardziej silne przypalenia z garnka należy wlać do niego napój a następnie zagotować go na gazie. Teraz wystarczy tylko odstawić naczynie na kilka minut a następnie wyczyścić garnek za pomocą myjki.

Coca-Cola pomocnikiem w walce z gumą do żucia i niechcianym kolorem włosów

Każdy, kto ma dzieci wie, że guma do żucia wczepiona we włosy to najgorsza zmora, jaka może przytrafić się rodzicowi. Na szczęście i na ten problem pomoże Coca-Cola. Wystarczy jedynie puszka słodkiego napoju, której zawartością oblewamy miejsce wczepienia gumy a następnie delikatnie ściągamy przyklejoną gumę. Metoda ta na pewno uchroni włosy przed obcięciem.

Innym sposobem na ratowanie fryzury za pomocą Coli jest jej użycie w przypadku uzyskania zbyt ciemnego koloru włosów po farbowaniu. Kwasy zawarte w napoju oddziałują na chemiczny barwnik we włosach utleniając go i rozjaśniając w ten sposób niechciany odcień.

Oczywiście to nie wszystkie zastosowania Coca-Coli. Lista jest naprawdę długa, a potencjał tego najpopularniejszego napoju na świecie nie jest jeszcze do końca znany. Wypróbuj te metody już dziś i przekonaj się ile potrafi szklanka z czarnym napojem, których kochają wszyscy.

MKA