Łazienka to niewątpliwie jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń. To właśnie w łazience poświęcamy sporo czasu na relaks oraz na pielęgnacje ciała, czy włosów. Niestety, tym samym pokój ten dość często może wymagać remontu. Do takiej inwestycji należy podejść z rozwagą i odpowiednim planem, tak aby łazienka była nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale i estetyczna. Dlatego też przed rozpoczęciem prac, warto skorzystać z poniższej listy rzeczy, o których warto pamiętać podczas remontu.

Wysokość i wielkość mebli

Z pewnością nieraz będąc na urlopie, czy też podczas wizyty w obcym domu, zwróciłeś uwagę na to, jak bardzo umywalki mogą rożnić się wysokością. Powinien być to dla Ciebie sygnał, że każdorazowo przed zakupem nowej umywalki, warto zmierzyć nasz poprzedni mebel. W ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki w postaci dyskomfortu podczas szczotkowania zębów, czy rąk. Równie istotną kwestią jest wielkość łazienkowych szafek. Zbyt duża może zabrać niezbędną przestrzeń, zbyt mała zmusić do zakupu kolejnej szafki. Przed zakupem nowych regałów, koniecznie zrób więc listę używanych kosmetyków. Być może jest to również dobra okazja, by sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebujemy wszystkich zakupionych produktów. Innym kluczowym elementem łazienki, którego wymiary powinniśmy określić z najwyższą starannością jest wanna. W tym przypadku punktem wyjścia jest wzrost osób, które będą korzystać z wanny. Przyjmuje się, że by kąpiel była komfortowa wanna powinna być około 10 cm krótsza niż jej posiadacz.

Zamontowanie deszczownicy zamiast słuchawki

Dla osób, które zamiast długiej i wyciszającej kąpieli w wannie, preferują szybki i orzeźwiający prysznic, doskonale sprawdzi się deszczownica. Najlepszy wybór to taka deszczownica, która wyposażona jest w liczne dysze o niewielkim rozmiarze przy równoczesnej sporej powierzchni. Takie rozwiązanie gwarantuje gładki strumień wody, w wyniku czego nie trzeba kierować deszczownicy na ciało, wystarczy samo uprzednie jej  zamontowanie w górnej części prysznica. Właśnie ten element odróżnia deszczownicę od zwykłej słuchawki. Niewątpliwie taki pomysł przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie maksymalny komfort. Co więcej, deszczownica doskonale sprawdzi się w nowoczesnym wystroju wnętrza – od loftowego, po skandynawskie.

Wentylacja i oświetlenie

By w łazience nie gromadziła się wilgoć (a w efekcie znienawidzone pleśń i grzyb), warto zadbać o sprawnie działającą wentylację. Przede wszystkim nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych! Z tego powodu podczas planowania odnowionej łazienki, wentylacja powinna być jednym z elementów, którymi zajmiemy się na samym początku aranżacji wnętrza. Nie należy również zapominać, jak ważne jest właściwie rozmieszczone oświetlenie. Nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale i naszego bezpieczeństwa. Gniazdka i ich oprawy muszą znajdować się z dala od wilgoci. Równie istotne jest, by oświetlenie było wystarczająco mocne. Ułatwi to wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, czy wykonywanie makijażu.

Podsumowując, planowanie remontu łazienki to przedsięwzięcie, które wymaga czasu i wiele cierpliwości. Warto znaleźć złoty środek w kwestii funkcjonalności i estetyki. Zarówno wymiar mebli, jak i wentylacja, czy oświetlenie to punkty na liście, które wymagają wyjątkowej dbałości o szczegóły. Również zmiana zwykłej słuchawki na deszczownice to pomysł warty rozważenia.

WLE