Strona główna Lifestyle Dom Próg drzwi balkonowych — jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze?

Próg drzwi balkonowych — jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze?

249
0
drzwi balkonowe w domu
Jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze bez dostawania się do pierwotnej izolacji? Jednym ze sposobów jest przyjrzenie się uszczelkom w drzwiach | fot.: materiał partnera

Stolarka drzwiowa i okienna to newralgiczne miejsca, przez które może następować niekontrolowana wymiana powietrza. Straty ciepła widoczne są zwłaszcza na progach drzwi balkonowych, czy przy parapetach. To wymaga ich dobrego uszczelnienia już na etapie montażu drzwi i okien. Jak wykonać prawidłową izolację i uszczelnienie drzwi balkonowych? Sprawdź!

Jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze przy montażu?

Każdy specjalista od stolarki drzwiowej wie, że izolacja drzwi balkonowych powinna być wykonana w momencie montażu. Niestety często drzwi balkonowe ustawia się na nieodpowiedniej podstawie, która z czasem przestaje funkcjonować należycie. Najczęściej uszczelnienie progu drzwi balkonowych polega na umiejscowieniu ich na murze, cegłach czy bloczkach betonowych, zaklinowanie i wypełnienie pianką poliuretanową. O ile sama piana nie jest niczym złym, to jednak próg powinien być zabezpieczony przed przenoszeniem ciężaru. Bez zakotwienia i wykonania izolacji wypełnienie z pianki zaczyna się kruszyć i przepuszczać coraz większe ilości powietrza z zewnątrz.

Dlatego prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych powinno być wykonane już na etapie montażu. Podstawowe czynności to:

  • przygotowanie solidnego i stabilnego posadowienia dla drzwi balkonowych;
  • wykonanie zakotwienia celem ustabilizowania progu;
  • wypełnienie szczeliny piana poliuretanową;
  • zastosowanie fartucha z folii bitumicznej lub EPDM;
  • obróbka blacharska.

Tak zainstalowane drzwi balkonowe będą miały solidną izolację przeciwwilgociową i termiczną, co przyczyni się do zmniejszenia strat cieplnych.

Nieszczelne drzwi balkonowe – co zrobić?

A co wtedy, gdy zauważysz straty cieplne dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia użytkowania drzwi balkonowych? W takiej sytuacji konieczne jest uszczelnianie drzwi balkonowych samodzielnie. Musisz dostać się do przestrzeni między murem a ramą drzwi. Po odcięciu kawałka ocieplenia zobaczysz sposób zabezpieczenia progu. Jeśli masz nieszczelne drzwi balkonowe, prawdopodobnie brakuje izolacji, a piana jest już skruszona. Warto ją wymienić, a po wyschnięciu wykonać izolację przeciwwilgociową i wypuścić ją na ocieplenie, by nie woda nie zaciekała pod warstwę styropianu/XPS.

drzwi balkonowe
Sięgnij po odpowiedni sposób dla siebie i ciesz się większą szczelnością stolarki drzwiowej i okiennej! | fot.: materiał partnera

Źródło: Budvar

Jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze szybko?

Jeżeli żadna z powyższych opcji nie jest dla Ciebie odpowiednia, konieczne jest wykonanie innej formy izolacji. Jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze bez dostawania się do pierwotnej izolacji? Jednym ze sposobów jest przyjrzenie się uszczelkom w drzwiach. Jeśli przy progu są zużyte, warto je wymienić. Ich słaby stan może tłumaczyć, dlaczego wieje przez drzwi balkonowe.

Inna opcja to wykonanie samodzielnie izolacji na już zamontowane drzwi. W tym celu po stronie zewnętrznej można aplikować warstwę uszczelniającą w formie silikonu lub przykleić niewielką listwę z XPS. Na tak ułożony materiał możesz zastosować listwę aluminiową dla lepszego wykończenia wizualnego. W ten sposób możesz doraźnie uszczelnić drzwi balkonowe, co jednak będzie funkcjonowało tylko przez pewien czas. Zdecydowanie lepiej zdemontować drzwi i wykonać prawidłową izolację, aby próg drzwi balkonowych nie przepuszczał zimnego powietrza i wilgoci.

Pozostałe sposoby na tymczasowe uszczelnienie drzwi balkonowych

Jeśli chcesz poznać pozostałe sposoby jak uszczelnić drzwi balkonowe, zerknij na poniższe podpowiedzi. Czasem problem nie tkwi w izolacji, a w nieprawidłowym ustawieniu skrzydła. Dlatego kluczem jest wykonanie ich regulacji. Aby zmniejszyć szczelinę między skrzydłem a ramą, otwórz drzwi i dokręć nakrętkę znajdującą się na ościeżnicy w górnej części drzwi. Wykonuj delikatne obroty, by nie zmniejszyć dystansu zbyt mocno. Przybliżenie skrzydła do ramy skutecznie zmniejszy przewiew i uszczelni drzwi.

Ostatnia metoda to montaż listwy drzwiowej przy progu. Możesz przykleić do nich uszczelkę szczotkową, by dodatkowo zwiększyć izolacyjność progu. To nieinwazyjne i proste rozwiązanie, które może nie zapewni idealnego uszczelnienia, ale na pewno nieco pomoże.

Teraz już wiesz, jak uszczelnić próg drzwi balkonowych. Sięgnij po odpowiedni sposób dla siebie i ciesz się większą szczelnością stolarki drzwiowej i okiennej!

Materiał partnera zewnętrznego